Dbaj o swój rower

Dbanie o sprzęt sportowy powinno wejść w krew każdemu użytkownikowi. Tak jak pod koniec sezonu czyści się żaglówki wyciągnięte na brzeg, tak samo powinno zadbać się o rower, narty czy nawet buty do piłki nożnej. Po prostu im bardziej dbamy o sprzęt, tym dłuższą żywotnością się cieszy.

W niniejszym artykule wskażemy kilka czynności, które powinien wykonać każdy posiadacz roweru, zanim odstawi go na zimę w bezpieczne miejsce.

Po pierwsze: czystość

Podstawowa zasada konserwacji każdego sprzętu brzmi: zaczynamy od czyszczenia. Dokładnie tak samo jest z rowerem. Jeżeli ma dobrze działać na wiosnę, jesienią trzeba go przygotować. A przygotowanie warto zacząć od wyczyszczenia.
Nawet jeżeli planujemy jedynie wrzucić go na wieszak na rower, pojazd powinien być solidnie wyczyszczony.

Po drugie: smarowanie

Dzięki temu, że nałożymy smar na zimę, wiosną nie będziemy się musieli martwić o rdzę i zaschnięte, zastane elementy. Dlatego właśnie to jeden z ważniejszych elementów. Wyczyszczony i nasmarowany rower na pewno będzie się nadawał do jazdy w nowym sezonie.
Jak mówi stare porzekadło: kto smaruje ten jedzie – dzięki odpowiedniemu smarowaniu po prostu można dalej zajechać, bo rower nie odmówi tak szybko posłuszeństwa.

Po trzecie: sprawdź układ napędowy

Brzmi to poważnie, ale chodzi po prostu o to czy łańcuch, korba napędu nożnego i przerzutki działają bez zarzutu. Po nasmarowaniu warto chwilę odczekać, i wypróbować jak będzie działał tej sprzęt.
Jeżeli wszystko będzie dobrze, możemy się spodziewać, że na wiosnę układ napędowy będzie działał bez zarzutu. W przeciwnym razie mamy sporo czasu na naprawienie zmian.

Po czwarte: sprawdź hamulce

Oczywiście od hamulców wiele zależy. Dlatego powinniśmy poświęcić im szczególnie dużo uwagi. Warto pamiętać że hamulce się reguluje, wystarczy jedynie zwiększać lub zmniejszać naciąg linki, by uzyskać zamierzony efekt.
Warto również przejrzeć się okładzinie klocków hamulcowych. Jeżeli jest zanadto wyrobiona, domaga się po prostu wymiany. Podobnie ma się sprawa z manetkami hamulca. Trzeba je dokładnie sprawdzić.

Po piąte: przegląd kół

Koła to ważny element, wszak bez nich raczej rowerem nigdzie nie zajedziemy. Trzeba zatem sprawdzić czy obręcze są proste, czy powietrze nie ucieka z opon i wreszcie czy sama opona nadaje się jeszcze do wykorzystania.
W przypadku stwierdzenia braku powietrza lub awarii sprzętu, warto wymienić dany fragment lub go naprawić, zanim pojazd powędruje na wieszak na rower.

Po szóste: kierownica i siodełko

Ostatnie czynności, które warto dokonać, to to konserwacja kierownicy i siodełka. Niby sprawdzamy je dość często, ustawiamy i mamy kontrolę nad tym co się z nimi dzieje, a jednak warto przed odstawieniem roweru na dłużej jeszcze raz zrobić przegląd.

Przegląd siodełka i kierownicy warto zrobić z jeszcze jednego powodu. Może to być okazja do zastanowienia się nad wymianą? Dotyczy to zwłaszcza siodełka, które potrafi uprzykrzyć życie, jeżeli jest niewygodne.

Na koniec zostaje już tylko pokrowiec i odstawienie pojazdu w bezpieczne miejsce, lub wrzucenie go na wieszak na rower.