Okna pasywne – czy będą w stanie zmniejszyć nasze rachunki?

O oknach pasywnych mówi się obecnie bardzo dużo – klienci chętnie decydują się na nie pomimo ich wyższej ceny. Dlaczego okna pasywne stały się tak modne w ostatnich latach? Wszystko z powodu chęci oszczędzania oraz konieczności szukania alternatywnych metod ogrzewania domu. Jak okna pasywne będą wspierać nasz portfel?

Czym są okna pasywne i w jakich domach sprawdza się najlepiej?

Okna pasywne to rozwiązanie technologiczne zakładające wspieranie zatrzymywania ciepła wewnątrz pomieszczenia. Zasadniczo okna pasywne posiadają nie tylko więcej szyb niż klasyczne okna (3 lub więcej), ale również różnią się budową samych ram, które tworzone są z innych materiałów i są po prostu grubsze. Aby jednak móc mówić o pasywności okna produkt musi posiadać certyfikaty na wszystkie elementy.

Okna pasywne wpisują się doskonale w nurt budownictwa pasywnego. Oznacza to, że znacząco pomagają zatrzymywać ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie okna, wykonywane najczęściej z aluminium i PCV, świetnie sprawdzają się np. w domach drewnianych czy domach w technologii szkieletowej. Obecnie topowi producenci, tacy jak okna-internorm.pl mogą zaproponować nam również dodatkowe zabezpieczenia okien, które mają na celu zminimalizować ryzyko włamania.

Okna dźwiękoszczelne – skuteczne wyciszenie mieszkania

Jeśli kupujemy mieszkanie w centrum miasta czy też przy drodze szybkiego ruchu musimy liczyć się z dużym natężeniem hałasu. Mieszkania w takich miejsca zazwyczaj są jednak tańsze. Aby móc spokojnie funkcjonować producenci okien proponują nam stolarkę okienną o właściwościach dźwiękoszczelnych. Takie okna mogą zminimalizować natężenie hałasu nawet do 70%! Okna dźwiękoszczelne możemy przetestować w sklepach producentów – tworzone są specjalne efekty najczęściej występujących rodzajów hałasu: ruchu ulicznego, gwaru, trąbienia klaksonem, piania kogutów, etc.