Zasady przyklejania oklein drewnianych.

Przyklejenie okleiny na meble nie jest wielką sztuką. Czasem warto wykonać tą prostą pracę, aby dać starym i wysłużonym meblom drugie życie. Jednakże, aby zapewnić sobie trwałość wykonanej pracy, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przyklejania oklein.

PO PIERWSZE: NA CZYSTA POWIERZCHNIĘ

Wielu stolarzy- amatorów nie zadaje sobie trudu dokładnego oczyszczenia powierzchni. Jest to kardynalny błąd,który skutkuje tym, że w kilka dni po skończeniu pracy okleina zaczyna odchodzić od mebla. Aby odpowiednio przygotować powierzchnię do pracy należy ją umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i dokładnie osuszyć. Jeśli zachodzi taka konieczność powinno się wygładzić nierówności za pomocą papieru ściernego i odtłuścić powierzchnię. W przypadku klejenia na świeże drewno dobrze jest użyć gruntu akrylowego. Da to pewność, że klej dobrze zwiąże się z powierzchnią.

PO DRUGIE:POMIARY PRZED KLEJENIEM

Jeśli okleiny drewniane nie są dostosowane do kształtu mebla, który ma się zamiar okleić to powinno się dokładnie wymierzyć potrzebne kawałki oklein i w razie potrzeby przyciąć do odpowiedniego kształtu niektóre z nich. Pod żadnym pozorem nie należy tego zrobić po przyklejeniu okleiny do powierzchni. W takiej sytuacji najmniejszy błąd może zniszczyć zarówno efekty pracy jak i mebel.

PO TRZECIE: NIE ZA DUŻO KLEJU

Ta zasada nie dotyczy wszystkich rodzai oklein. Niektóre okleiny drewniane mają przygotowany specjalny podkład z kleju. W takim przypadku wystarczy zedrzeć folię ze spodniej strony okleiny i spokojnie nakleić ją na powierzchnię. W przypadku, gdy okleina drewniana nie ma czegoś takiego, nie pozostaje nic innego niż ręczne naniesienie kleju. Bardzo ważnym jest to, żeby nie przesadzić z jego ilością. Nadmiar kleju może utrudnić przyklejenie okleiny i poplamić mebel.

Okleiny drewniane nie są trudne do zamontowania. Przy przestrzeganiu podstawowych zasad nawet całkowitemu laikowi powinno udać się osiągnąć zadowalający efekt. Jednakże jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości nie powinien ryzykować zniszczenia okleiny. W takim przypadku lepiej powierzyć pracę fachowcom.