Często kupując gaz pieprzowy myślimy, że przyda się nam tylko do obrony przed ludźmi. Nie jest to prawda – istnieją specjalne gazy przeznaczone do ochrony przed agresywnymi zwierzętami, np. psami. Takie gazy nieznacznie różnią się od tych dedykowanych obronie przed człowiekiem. Czy jednak ich działanie jest inne? Jakie są skutki użycia gazu pieprzowego wobec psa?
Jak działa gaz pieprzowy?
Gaz pieprzowy wywołuje uczucie silnego pieczenia i bólu. Ma za zadanie powstrzymać napastnika przed dalszym atakowaniem. Roztwór kapsaicyny drażni błony śluzowe, dostaje się do oczu i dróg oddechowych. Użycie gazu powoduje u napastnika dezorientację, kaszel i łzawienie, uniemożliwiając dalszy atak. Taki efekt może utrzymywać się do kilkunastu minut.
Gaz pieprzowy na psy
Jego działanie jest niemal identyczne, jak działanie gazu przeznaczego do obrony przed człowiekiem. Zasadniczą różnicą jest mniejsze stężenie kapsaicyny. Oznacza to, że gaz przeznaczony do obrony przed ludźmi zadziała na psa – ale może wyrządzić mu krzywdę. Gazy pieprzowe na psy są za słabe, aby skutecznie zadziałać na człowieka. Przed zakupiem gazu warto więc zastanowić się, do czego może nam się przydać. Czy częściej przebywamy w miejscach pełnych bezpańskich psów? Czy mieszkamy w niebezpiecznej okolicy, gdzie zaczepiają nas poderzane osoby?
Skuteczność gazu pieprzowego na psy
Ąby zapewnić sobie jak największą skuteczność wybranego narzędzia do samoobrony, trzeba umiejętnie się nim posługiwać. Jak stosować gaz pieprzowy na psy? Najważniejsza zasada to celowanie w pysk zwierzęcia. Może to nie być proste, kiedy w naszym kierunku biegnie atakujący pies. Dlatego w takim wypadku lepiej sprawdza się gaz w aerozolu, niż strumieniowy. Należy jednak pamiętać, że gaz w aerozolu jest mniej skuteczny przy wietrznej i deszczowej pogodzie.
Granice obrony koniecznej?
W przypadku obrony przed zwierzętami obowiązuje nas takie samo prawo, jak w przypadku samoobrony przed ludźmi. Należy zatem dopasować rodzaj obrony do grożącego nam niebezpieczeństwa. Jeśli już użyjesz gazu pieprzowego w kierunku psa, uciekaj. Nie atakuj go, nie drażnij. Jeśli uniemożliwisz mu dalsze atakowanie, a mimo to będziesz zachowywał się w stosunku do niego agresywnie, to przekroczysz granice obrony koniecznej. Pamiętaj też, że nie wolno bez powodu atakować właściciela psa.