Firmy odszkodowawcze w Polsce to dynamicznie rozwijający się rynek. Liczba powstałych podmiotów w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła kilkunastokrotnie. Kancelarie i firmy odszkodowawcze są odpowiedzią na problemy z uzyskaniem adekwatnych odszkodowań od ubezpieczycieli. Jak działają firmy odszkodowawcze i dlaczego niekiedy przypisuje się im nieuczciwe działania?
Firmy i kancelarie odszkodowawcze – ile ich jest w Polsce?
Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Istnieją firmy, które zajmują się wyłącznie egzekwowaniem odszkodowań dla klientów oraz kancelarie prawne, których jedną z gałęzi jest właśnie uzyskiwanie satysfakcjonujących świadczeń dla swoich klientów. Z pewnością można mówić o kilkuset działających firmach odszkodowawczych na terenie Polski. Zakres ich działania znacznie się różni. Od kilku dużych firm, które notowane są na giełdzie, po średnie kancelarie z doświadczeniem, do jednoosobowych podmiotów, które próbują swoich sił na rynku.
Nieprawidłowości w postępowaniach likwidacyjnych
Dynamiczny rozwój rynku firm odszkodowawczych jest odpowiedzią na nieprawidłowości podczas postępowania likwidacyjnego. Ubezpieczyciele wykorzystując nieznajomość prawa często zaniżali odszkodowania dla poszkodowanych. Niektóre z kancelarii odszkodowawczych mogą pochwalić się pozytywnym zakończeniem kilku tysięcy spraw. Takie doświadczenie z pewnością sprzyja uzyskiwaniu wyższych kwot odszkodowań. W jakim stopniu rynek usług odszkodowawczych będzie rozwijał się dalej, w największej mierze zależy od towarzystw ubezpieczeniowych i ich błędów w postępowaniu likwidacyjnym.
Zarzuty wobec branży
W ogólnym rozrachunku, wydaje się, że kancelarie odszkodowawcze autentycznie wpływają na wysokość otrzymywanych świadczeń. Branży jednak czasem zarzuca się nieuczciwe działania. Kontrowersje mogą wzbudzać metody pozyskiwania i docierania do klientów oraz działania dążące do podpisywania nie zawsze korzystnych ugód przedsądowych. Niektóre z firm odszkodowawczych nie mają kwalifikacji do reprezentowania klientów przed sądami, przez co mogą dążyć do podpisania ugody poza sądem. Kolejnym powodem takich działań jest fakt, że sprawy w sądach znacznie przeciągają się, przez co klient otrzymuje odszkodowanie później, a co za tym idzie – później prowizja trafia na konto firmy odszkodowawczej.
Firmy odszkodowawcze – brak regulacji prawnych
Przypadki nieuczciwych praktyk najczęściej są efektem braku kwalifikacji. Aby firma mogła reprezentować klienta przed sądem, niezbędne są uprawnienia adwokackie lub radcowskie. Nie istnieje regulacja prawna, która zmuszałaby firmy odszkodowawcze do zapewnienia klientom obsługi także w tym zakresie. Nie istnieje także żaden podmiot kontrolujący działalność kancelarii przez co cierpi na tym cała branża. To właśnie ze strony działających na rynku już od lat kancelarii najczęściej wychodzi inicjatywa uregulowania prawnego działalności firm odszkodowawczych oraz ochrony osób korzystających z jej usług.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej firmy odszkodowawczej?
- Doświadczenie w zakresie prowadzenia podobnych spraw.
- Wysokość prowizji – nie powinna być rażąco niska ani zbyt wysoka.
- Pełna czytelność umowy – umowa przedstawiona przez firma nie powinna pozostawiać żadnych wątpliwości.
- Kontakt z klientem – poszkodowany powinien być informowany o każdym etapie sprawy a kwestie dotyczące podpisywania ugód skonsultowane z klientem.