Automatyzacja procesów spawalniczych jest w dzisiejszych firmach bardzo ważna. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na podwyższeniu wydajności i jakości oferowanych wyrobów. Jednak sama praca systemu automatycznego spawalnictwa to jedno. Problemem pozostaje dostarczenie technologii do firmy i jej wdrożenie na obszarze przedsiębiorstwa.
Kluczem jest jeden dostawca
Wprowadzenie robotów spawalniczych do przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością wybrania jednego konkretnego dostawcy i oparcie się tylko na oryginalnych, markowych podzespołach. Dywersyfikacja dostaw jest być może i bardzo istotna w wielu innych aspektach życia przedsiębiorstwa, ale nie powinna ona dotyczyć dostarczania nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Szybkość dostawy
Bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorcy jest maksymalne skrócenie czasu wdrożenia zamówionego urządzenia. Robot spawalniczy – Comau jest urządzeniem, które z reguły kosztuje dość dużo. Tak duży wydatek, choć ma formę inwestycji o charakterze najczęściej długoterminowym, jest też ogromnym obciążeniem dla firmy. Dlatego czas od zakupu robota aż po jego pełne wdrożenie trzeba jak najbardziej skrócić. W praktyce trwa to około miesiąca. Im krócej, tym lepiej…
Wcześniej przygotowane warianty
Robot spawalniczy jest coraz częściej urządzeniem o konstrukcji modułowej. Oznacza to, że jego możliwości można dosyć łatwo dopasowywać do wymagań określonego stanowiska pracy. Dlatego z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo ważne jest, by dostawca automatycznych rozwiązań mógł jak najszybciej dostarczyć sprzęt, pod względem swojej specyfiki dopasowany do określonej firmy.
W tym punkcie warto również zaznaczyć, że możliwość stosunkowo łatwego dopasowywania robota spawalniczego do warunków przedsiębiorstwa znacznie minimalizuje jego finalny koszt. Tworzenie od nowa rozwiązań w całości dopasowanych do wymagań firmy jest o wiele kosztowniejsze, niż drobne modyfikacje o dużym znaczeniu w zakresie funkcjonalności sprzętu.
Szybki zwrot z inwestycji
Każdy przedsiębiorca jest zainteresowany tym, by zainwestowane przezeń środki jak najszybciej się zwróciły. W przypadku robotów spawalniczych czas zwrotu inwestycji jest stosunkowo krótki i najczęściej obejmuje okres roku, bądź dwóch lat.
Okres oczekiwania na zwrot inwestycji jest zależny od wielu czynników, dlatego tak istotne jest, by przed wdrożeniem systemu automatycznego spawalnictwa móc zbadać obszar ewentualnych oszczędności i wprowadzić je do wdrażanego systemu robotów spawalniczych.
Podsumowując, w przeciwieństwie do chociażby początku XXI wieku, wdrożenie nowoczesnych, zautomatyzowanych robotów spawalniczych jest o wiele prostsze (również pod względem logistycznym) i mniej czasochłonne.