Jeśli wilgoć w mieszkaniu nie pojawiła się nagle w wyniku zalania, lub awarii biegnącej w ścianie rury, prawdopodobnie winny jest nieprawidłowy system wentylacyjny, lub sami mieszkańcy, którzy używają go nie tak jak powinni.
Okapy i wyciągi montuje się nie bez powodu nad kabiną prysznicową i kuchenką. Tam właśnie pojawia się najwięcej pary, czy też z powodu gotowania, czy mycia się w gorącej wodzie. W niektórych mieszkaniach jednak teoria trochę mija się z praktyką i tam właśnie najczęściej pojawia się wilgoć w mieszkaniu.
Dobrym przykładem są dodatkowe urządzenia wytwarzające parę (np. czajniki elektryczne, kuchenki, silne nawilżacze powietrza, domowy browar czy bimbrownia), które zostały umieszczone z dala od wyciągu i nie są zabezpieczone okapem. Łatwo zauważyć, że ponad nimi często zbiera się wilgoć i nawet w czystym ogólnie mieszkaniu, może pojawiać się pleśń.
Kolejną przyczyną mogą być niskie, słabo wentylowane pomieszczenia, w których na stałe przebywają ludzie lub zwierzęta. Oddychając wytwarzamy całkiem sporo pary wodnej, która wymaga odprowadzenia. W takim wypadku wystarcza otworzenie okna, lub zainstalowanie klimatyzacji.
Ta ostatnia jednak może też być sama przyczyną zawilgocenia. Jako, że jedną z funkcji urządzeń klimatyzacyjnych (zwłaszcza rekuperatorów) jest kontrola wilgotności, muszą one być podłączone do odpływu odprowadzającego wodę.
Znając przyczyny powstawania wilgoci w mieszkaniu, możemy rozpocząć walkę z nią od solidnego sprawdzenia samej instalacji wentylacyjnej, oraz likwidacji urządzeń, które powodują powstanie pary, tam gdzie nie powinno jej być (bywa, że wystarczy przestawienie pod nawiew często używanego czajnika elektrycznego). Jeśli to nie wystarcza, metodą (tyle, że stosunkowo kosztowną i energochłonną) jest wykorzystanie osuszaczy powietrza. Najlepiej jednak traktować je jako rozwiązanie awaryjne, a nie standardowe.
Jeśli wilgoć w mieszkaniu pojawia się ciągle, prawie na pewno trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki i z pomocą specjalistów poprawić instalacje wentylacyjne (przy okazji sprawdzić też szczelność instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych). Doraźne środki usuwające skutki zamiast przyczyn nie sprawdzają się w tym wypadku. W końcu mieszkanie ma służyć jeszcze przed lata.
Czytaj więcej na: https://www.drypol.pl/uslugi/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/
Walka z wilgocią w mieszkaniu
previous post