Jest widoczna z ziemi, na jej pokładzie znajduje się sześciu członków załogi. Orbituje nieprzerwanie od 1998 roku, a dwa lata później zamieszkują w niej pierwsi astronauci. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
ISS, bo taki jest angielski skrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest pierwszą i jedyną stacją kosmiczną powstałą we współpracy wielu krajów. W jej budowę, umieszczenie na orbicie oraz rozwój zaangażowane były Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia, Brazylia oraz członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej: Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja oraz Włochy. Budowa ISS była ogromnym przedsięwzięciem, która pochłonęła miliardy dolarów.
Prace nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną podzielono na trzy etapy – pierwszy zakładał wstępne przygotowanie wszelkich modułów, drugi – montaż, a trzeci dotyczył już dokończenia budowy i eksploatacji stacji. Warto podkreślić, że pierwszy etap kosztował łącznie czterdzieści miliardów, co sprawia, że budowa ISS była jednym z najdroższych międzynarodowych przedsięwzięć.
ISS – zadania
ISS ma spełniać zadania przede wszystkim naukowe: warunki w przestrzeni kosmicznej, takie jak na przykład brak grawitacji, pozwalają na przeprowadzanie badań, które na Ziemi są niemożliwe do zrealizowania. Dzięki temu bada się między innymi wpływ braku grawitacji na ciało człowieka czy sposoby prowadzenia upraw w kosmosie. Warto jednak podkreślić, że mimo długoletniej obecności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie, nie dokonano jeszcze większych odkryć.
Rezerwacje jednym kliknięciem – zobacz system rezerwacji online Bookero.pl
Na wakacje… w kosmos!
Tym, co zasługuje na większą uwagę i jest najlepszym dowodem na to, że ludzkość powolnymi krokami wchodzi w erę eksploracji kosmosu, jest fakt, że Międzynarodową Stację Kosmiczną odwiedziło już kilku turystów, w żaden sposób nie związanych z misją ekspedycyjną. Koszt pierwszego komercyjnego lotu na ISS wynosił dwadzieścia miliardów dolarów za osiem dni.
Mogłoby się wydawać, że tak wysoki koszt pobytu na ISS jest barierą nie do pokonania, a obecność jednego turysty stanowił wyjątek. Warto jednak wziąć pod uwagę, że era turystycznych lotów kosmicznych nadchodzi (czego dowodzą chociażby niedawne osiągnięcia SpaceX), a ISS odwiedziło już łącznie siedem turystów, głównie amerykańskich.
Plany na przyszłość
Planuje się domontowanie w przyszłości do ISS modułu mieszkalnego, który pozwoliłby na komercyjne pobyty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w większej skali niż dotychczas. Nie da się ukryć, że proponowana wizja rozwoju ISS – oprócz oczywiście rozwoju badań naukowych – jest całkiem prawdopodobna. Koszt turystycznych lotów dzięki prywatnym agencjom kosmicznym może się w przyszłości znacząco zmniejszyć, a więc tego rodzaju podróże będą osiągalne dla większej liczby osób. Można przypuszczać, że już w niedalekiej przyszłości oprócz sześciu członków załogi: dowódcy ekspedycji, inżyniera pokładowego, dowódcy statku ratunkowego oraz pracownika naukowego swoje miejsce zajmować będą kosmiczni turyści.