Posiadanie własnego domu lub mieszkania wiąże się z poświęceniem na cel jego kupna oszczędności całego życia, a w większości przypadków – związaniem się kredytem na sporą część dalszego życia. Czy istnieje zatem rozwiązanie idealne, pozwalające oszczędzać na budowie domu? Tak – tanie domy pod klucz!
Ile kosztuje własne gniazdko
Niewielką kawalerkę do remontu w średnim mieście można zakupić w cenie nawet 100 tysięcy złotych. Jest to jednak rozwiązanie dobre tylko na krótki czas – do momentu założenia rodziny, kiedy to wymagania mieszkaniowe wzrastają. Poza tym, do kosztów kawalerki należy doliczyć czynsz administracyjny oraz koszty remontu. Duże mieszkanie w centrum dużego miasta w dobrym stanie to już nawet 400 tysięcy złotych wzwyż!
Z kolei budowa własnego domu trwająca latami pochłania gigantyczne koszty, nawet około miliona złotych, włączając w to materiały, działkę, ekipę budowlaną. Warto więc szukać rozwiązań, które te koszty optymalizują i pozwalają mieć własne, choć może nie największe gniazdko.
Budowa taniego domu
Energooszczędne domy buduje się dziś z wykorzystaniem ekologicznych technologii. Pustaki i zaprawa to już przeżytek – dziś wykorzystuje się najnowocześniejsze systemy budowania domów z materiałów, które gwarantują jeszcze lepszą izolację przed zimnem i większą trwałość.
Tanie domy pod klucz oferowane przez wiele nowoczesnych firm budowlanych, są bardzo ciekawą ofertą dla młodych rodzin. Pozwalają uzyskać dość przestrzeni do wychowywania nawet kilkorga dzieci, bez wydawania horrendalnych sum. Dzisiejsze technologie budowania pozwalają więc optymalizować koszty budowy, a nawet skracać jej czas. Maksymalny czas budowy domu energooszczędnego to 6 miesięcy!
Tanie w utrzymaniu
Gdy zakupimy działkę w okazyjnej cenie, wybierzmy właściwy projekt domu – nie za dużego, by nie generował zbyt dużych kosztów, ale dość wygodnego, by pomyśleć o ewentualnym powiększeniu rodziny. Budowa takiego domu razem z działką i ewentualnym wykończeniem i umeblowaniem może zamknąć się w kwocie 500 tysięcy złotych! Uzyskujemy za to nieruchomość, która jeszcze długo nie straci na wartości.
Domy energooszczędne buduje się z wykorzystaniem ekologicznych pieców grzewczych, które generują jak najniższe koszty ogrzewania. Są one tanie w utrzymaniu, ponieważ przy ich budowie wykorzystano systemy pozwalające zużywać jak najmniej sztucznego ogrzewania, czy prądu do oświetlenia domu.
Warto zastanowić się, czy budowa domu od zera nie byłaby lepszą inwestycją, niż kupowanie mieszkania z drugiej ręki.