Praca górnika określana jest jako niebezpieczna i zagrażająca zdrowiu i życiu górników. Mimo tego wielu młodych ludzi decyduje się na ukończenie szkół górniczych i podejmowanie ciężkiej pracy pod ziemią. Górnicy zobowiązani są do drążenia i zabezpieczania chodników. Dodatkowo pod ziemią zatrudnieni są także kontrolerzy ruchu, osoby związane z bezpieczeństwem oraz ratownictwem. Jak dawniej zabezpieczano pracę górników, a jak wygląda to dzisiaj? Jak bardzo zmieniły się warunki pracy osób zatrudnionych pod ziemią? Czy są oni faktycznie bezpieczniejsi?
Dawniej praca w kopalniach kojarzona była przede wszystkim z powszechnymi wypadkami – niedostateczna ochrona życia ludzkiego oraz brak wiedzy dotyczący obecności metanu czy nieodpowiednie zabezpieczanie chodników wpływało najbardziej na stan pracujących pod ziemią. Wraz z rozpoznaniem zagrożenia, jakim był wybuchowy metan, wykorzystywano obecność kanarków w kopalniach – kiedy te niewielkie ptaszki przestawały śpiewać oznaczało to, że wyczuwały niebezpieczeństwo i należało się szybko ewakuować. Kiedy wykrywano metan do kopalni wysyłani byli więźniowie z karami dożywocia. Mieli oni wybór – resztę życia spędzić w więzieniu lub odpracować 3 lat w kopalniach wypalając metan. Praca ta wiązała się z wysoką śmiertelnością, mimo tego wielu więźniów wybierało właśnie życie w kopalniach. Ich zadaniem było powodowane kontrolowanych wybuchów metanu i jednoczesne jego spalanie.
Jak obecnie wygląda praca w kopalniach?
Obecnie górnicy mogą liczyć przede wszystkim na rozbudowany system wentylacyjny – liczne wentylatory oraz odpowietrzniki zapewniają stały przypływ świeżego powietrza. Każdy z górników powinien posiadać również urządzenie do mierzenia ilości metanu w powietrzu. W razie zagrożenia urządzenie informuje górnika o tym, że musi on szybko opuścić chodnik.
Producent wentylatorów Planetfan oferuje szeroki wybór urządzeń do zastosowania również w kopalniach.