Budując nowy dom każdy musi zatroszczyć się o rzecz tak podstawową jak pewny i ciągły dostęp do źródła ciepła, w tym do ciepłej wody. Poszukując rozwiązania tego problemu warto zastanowić się nad kupnem i zamontowaniem bojlera, który efektywnie i ekonomicznie będzie ogrzewał domostwo nawet w najzimniejsze dni.
CZYM W OGÓLE JEST BOJLER?
Sama nazwa bojler wywodzi się z języka angielskiego. Pochodzi od słowa boil, czyli wrzeć. W Polsce fachowcy często określają bojler jako pojemnościowy podgrzewacz wody lub podgrzewacz wody użytkowej. Na rynku istnieje wiele rodzajów bojlerów, które różnią się głównie materiałem z którego je wykonano, pojemnością i technologią ogrzewania wody. Zasadniczo bojlery dzieli się na pionowe i poziome. Różnią się one tym w jakiej pozycji muszą się znajdować aby prawidłowo spełniać swoje zadanie. Zasadą jest to, że decydując się na bojler o większej pojemności wybiera się bojler pionowy, gdyż wymaga on jedynie postawienia na podłożu. Natomiast bojlery poziome zwykle są podwieszane na ścianach, co przy dużych wymiarach zbiornika może poskutkować dużymi problemami przy montażu.
ALE JAK TO DZIAŁA?
Zasada działania bojlerów jest bardzo prosta. Do zbiornika doprowadzana jest zimna woda, która następnie jest ogrzewana za pomocą odpowiedniego układu rur zwanych wężownicą. Następnie ogrzana woda jest odprowadzana odpowiednimi rurami, a do środka jest dostarczana kolejna porcja zimnej. Jeśli chce się zwiększyć efektywność bojlera należy się zastanowić nad zakupem grzałki. Grzałka do bojlera ma wymiary zależne od pojemności zbiornika w jakim chcemy jej używać. Zwykle wahają się od 40 centymetrów do prawie metra długości. Zdecydowanie się na grzałkę pozwoli na znaczne efektywniejsze podgrzewanie wody oraz na oszczędności związane ze mniejszym zużycia opału. Grzałki są zwykle zasilane elektrycznie i wyposażone w termostat, który pozwala użytkownikowi na dokładne ustalenie temperatury do jakiej ma być podgrzana woda. Zaletą grzałek jest to, że mogą być one używane tylko w razie konieczności co nie generuje dodatkowych kosztów związanych z nadmiernym i niepotrzebnym zużyciem prądu. Na poczet wad nie można też zaliczyć tego, że zdecydowana większość modeli bojlerów na rynku nie wyklucza możliwości zamontowania grzałki elektrycznej. Jednak biorąc pod uwagę zakup grzałki warto jest zwrócić uwagę na producenta sprzętu, gdyż w sprzedaży jest wiele urządzeń o niskiej jakości, co do których nie można mieć pełnego zaufania.
Ciepło w domu jest bardzo ważne. Pozwala ono wytworzyć niepowtarzalną atmosferę przytulności i spokoju, która na pewno będzie doceniona przez wszystkich domowników. Dlatego już podczas budowy należy podjąć odpowiedzialną decyzję co do tego jak stworzyć niezawodne i wydajne źródło tego zasobu w mieszkaniu. A do tego będzie potrzebna odpowiednia wiedza i produkty najwyższej jakości.