Nieznajomość prawa szkodzi, zwłaszcza w przypadku zawierania umów przed ich uważnym przeczytaniem.
Osoby niemające doświadczenia w zawieraniu umów i czytaniu prawniczych treści powinny mieć się na baczności. Prawo chroni konsumentów przed nadużyciami ze strony bardziej doświadczonych przedsiębiorców oferujących pożyczki.
Poznaj swoje prawa
Jako konsument masz prawo do informacji na temat produktu finansowego, z którego korzystasz. Możesz zażądać okazania wzoru ramowej umowy pożyczki przed jej podpisaniem. Masz także prawo do konsultacji i wyjaśnień terminów i wyrażeń, które są dla ciebie niezrozumiałe.
Nie masz natomiast możliwości negocjowania warunków umowy. Ramowa umowa pożyczki to wzorzec stosowany w odniesieniu do wszystkich klientów. Tego typu umowne wzorce są stosowane w masowym obrocie i znacznie ułatwiają przedsiębiorcom świadczenie usług. Umowy zawierane z zastosowaniem wzorca mają charakter umów adhezyjnych – oblat, czyli osoba, do której została skierowana oferta zawarcia umowy, może się zgodzić na proponowane w umowie warunki, albo nie. Nie ma natomiast możliwości negocjowania zmian.
Niedozwolone klauzule umowne
Nowoczesne produkty finansowe, w tym np. chwilówki, są dedykowane m.in. młodym osobom, które wkraczają w dorosłe życie i próbują utrzymać się samodzielnie. Studenci, absolwenci i osoby zaczynające swoją pierwszą pracę mogą mieć problem ze zrównoważeniem budżetu. Płace na polskim rynku pracy należą do najniższych w Europie. Nic dziwnego, że w wielu domowych budżetach pojawia się dziura budżetowa. Do jej załatania młode osoby często wykorzystują pożyczki. Kiedy rodzina i znajomi nie mogą pomóc można pożyczyć od instytucji finansowej. Niektóre pożyczki pozabankowe są dostępne już dla osób w wieku od 18. roku życia. Więcej informacji znajdziesz w rankingu http://bezpiecznechwilowki.pl/chwilowki-od-18-lat/.
Niestety w praktyce nowoczesny produkt może okazać się wadliwy z powodu kruczków prawnych zastosowanych przez instytucję pożyczkową. Pojęcie kruczków prawnych to potoczne określenie klauzul umownych, które nie są wprost zabronione przez prawo, ale prowadzą do obchodzenia przepisów naruszając tym samym słuszne interesy klienta. Tego typu klauzule mogą zostać uznane za niedozwolone i wpisane do specjalnego rejestru.
Wśród kruczków prawnych można znaleźć także takie postanowienia, które nie naruszają przepisów o ochronie praw konsumenta, ale są wyraźnie na korzyść parabanku. Tytułem przykładu można wskazać na:
-
możliwość wcześniejszej spłaty bez opcji proporcjonalnego zmniejszenia kosztu prowizji
-
możliwość odstąpienia od umowy z obowiązkiem zapłaty odsetek kapitałowych za okres od dnia udzielenia pożyczki do dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu
-
zaliczanie częściowej spłaty po terminie na poczet kosztów windykacji, odsetek, prowizji, a na końcu na poczet kwoty pożyczki
Pożyczaj od zaufanych firm
Parabanki działające na polskim rynku od kilku lat i nie mające żadnych wpisów w rejestrze klauzul niedozwolonych są godne zaufania. Znajdziesz je w wielu rankingach pożyczek. Porównywarka chwilówek bezpiecznechwilowki.pl jest bardzo przydatnym narzędziem. Nie warto tracić czasu na analizowanie poszczególnych ofert, skoro najlepsze propozycje są zebrane w jednym zestawieniu.