Słowo „rozwód” pojawia się coraz częściej w rozmowach rodzinnych, wśród znajomych. Olbrzymia ilość rozwodów sprawia, że temat ten podejmowany jest przy stołach, ale co najważniejsze – jest on normalizowany społecznie. Decyzja o rozwodzie to w wielu przypadkach pierwszy krok do lepszego życia – mówią psychologowie.
Jak przygotować się do rozwodu?
Czy możliwe jest przygotowanie się do własnego rozwodu? Wszystko zależy od sytuacji, od tego, jakie relacje mamy ze współmałżonkiem. W dużej części przypadków rozwody orzeka się bez wskazania winy. W takiej sytuacji sprawy rozwodowe są względnie proste, a sami małżonkowie dążą do ugody między sobą – mówią specjaliści z kancelarii adwokat-katowice.info.pl.
Kiedy sprawa rozwodowa jest bardziej skomplikowana (np. kiedy konieczny jest podział zgromadzonego majątku czy też przyznanie opieki nad małoletnimi dziećmi) obecność adwokata jest wskazana. Zanim jednak zatrudnimy specjalistę koniecznie musi on mieć wzgląd w całą sytuację rozwodową. Pierwszym zadaniem adwokata jest bowiem bezstronna ocena naszej sytuacji i określenie naszych szans przed sądem. Zatrudniając adwokata możemy mieć pewność, że będzie on dbał o nasze dobre imię, ale też podpowie, jakie rozwiązania prawne warto zastosować, aby osiągnąć zamierzone przez nas cele w sądzie. Adwokat będzie dbał o to, abyśmy konkretnymi wypowiedziami czy czynami nie pogorszyli naszej sytuacji prawnej.
Czy mediacje mają sens?
Mediacje, szczególnie wynikające z dobrej woli małżonków, to bezsprzecznie element dobrze oceniany w oczach sądu. Małżonkowie dążący do ugody i porozumienia w najważniejszych kwestiach wykazują dobrą wolę współpracy, co znacząco może przyspieszyć proces rozwodowy. Mediacje mogą być wskazane również przez sąd – w takiej sytuacji mediator próbuje wypracować z małżonkami jakikolwiek kompromis.