Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy budynek może zostać podłączony do sieci kanalizacyjnej. Nic bardziej mylnego – w wielu obszarach naszego kraju nie ma możliwości wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że jest ono zwykle bardzo drogie. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się biologiczne oczyszczalnie ścieków.
W jakim celu montuje się ekologiczne oczyszczalnie?
Biologiczne oczyszczalnie ścieków (https://oczyszczalnie-metalbud.pl) to urządzenia nowoczesne, które cechują się wysoką wydajnością oraz niezawodnością. Dzięki nim możliwe jest skuteczne odprowadzanie wszelkich nieczystości, które generowane są przez użytkowników domu lub innego budynku. Należy podkreślić, że nie tylko odprowadzają one ścieki, ale również oczyszczają je.
Dobrej jakości oczyszczalnie ekologiczne (oczyszczalnie-metalbud.pl) nie muszą być drogie. Istotne jest to, aby znaleźć godne zaufania przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w wykonywaniu tego typu instalacji. Warto również pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata. Koszty początkowe mogą wydawać się dość wysokie, jednak należy wiedzieć, że eksploatacja oczyszczalni niesie za sobą spore oszczędności.
Rodzaje biologicznych oczyszczalni ścieków
Ekologiczne oczyszczalnie ścieków można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Duże znaczenie ma m.in. oczekiwana wydajność, czy też sposób obsługi. Przedsiębiorstwo Metal-Bud (oczyszczalnie-metalbud.pl) proponuje trzy typu oczyszczalni: Topos, Monoblock, Flexidiblok.
W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzi się oczyszczalnia biologiczna Topos. Podsiada ona solidną i wytrzymałą konstrukcję. To właśnie dzięki temu przetrwa w nienaruszonym stanie przez długie lata. Oczywiście jest ona dostosowywana do indywidualnych potrzeb użytkownika, co przekłada się na podwyższony komfort oraz swobodę eksploatacji.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków czy szambo?
Niejedna osoba staje przed powyższym dylematem. Szambo to rozwiązanie tańsze, jednak nigdy nie zagwarantuje ono tak wysokiej wygody eksploatacji, jak przydomowa oczyszczalnia. Wielka wadą są często pojawiające się awarie na skutek przeciążenia. Szambo nie dopasowuje się do nagłej zmiany ilości zanieczyszczeń np. podczas przyjazdu gości.
Przydomowa oczyszczalnia jest tańsza w eksploatacji, gdyż wymaga ona jedynie wywozu osadu (raz lud dwa razy do roku). Szambu musi być opróżniane raz na dwa miesiące, a nawet częściej. Jego utrzymanie jest o wiele bardziej kosztowne.