Endometrioza to choroba, na którą cierpi bardzo dużo kobiet, z czego znaczna część nie zdaje sobie sprawę z choroby i przypisuje dolegliwości bólowe matce naturze, tłumacząc sobie, że tak już mają kobiety. Nic bardziej mylnego.
Objawy endometriozy
Intensywne i bolesne miesiączki, uciążliwy zespół napięcia miesiączkowego, bóle krzyżowe, bóle brzucha, bóle i krwawienia około menstruacyjne. Złe samopoczucie, uczucie rozbicia, a nawet objawy depresji, to wszystko dolegliwości, z jakimi zmagają się kobiety cierpiące na endometriozę.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza, czyli gruczolistość zewnętrzna lub wędrująca śluzówka, jest to choroba polegająca na rozroście błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Endometrium – czyli błona śluzowa wyścielająca macice przemieszcza się w głąb organizmu, powodując powstawanie zrostów, guzków a co za tym idzie intensywnych dolegliwości bólowych zwłaszcza w okresie menstruacji. Endometrium umiejscowione poza jamą macicy w czasie miesiączki również ulega złuszczeniu i krwawi dokładnie tak samo, jak endometrium znajdujące się w prawidłowym położeniu. Powoduje to silne bóle i przedłużające się krwawienie miesiączkowe. Leczenie endometriozy odbywa się najczęściej za pomocą leków hormonalnych, tylko czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna, w przypadku kiedy endometrium spowodowało utworzenie guzków np. na jajnikach i konieczne jest ich usunięcie, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego.
Alternatywne metody łagodzenia objawów endometriozy
Hormonalna terapia nie dla wszystkich kobiet jest wystarczająca lub powoduje dodatkowe nieprzyjemne skutki, takie jak złe samopoczucie lub wzrost wagi, są jednak alternatywne środki radzenia sobie z dolegliwościami, które powoduje endometrioza. Mowa tu o odpowiedniej diecie, która jest w stanie skuteczne łagodzić dolegliwości bólowe, a także zmniejszać istniejące stany zapalne. Kiedy leki nie wystarczają, a ból powoduje rozległa endometrioza dieta może okazać się zbawienna.
Produkty łagodzące objawy endometriozy
Kiedy pojawia się endometrioza dieta powinna zostać wzięta pod lupę jako pierwsza. Kobiety chorujące na endometriozę powinny przede wszystkim zadbać o dobrze zbilansowaną dietę zawierającą duże ilości świeżych warzyw i owoców, a także naturalnych składników odżywczych. Bardzo ważne jest spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy, który wspomaga trawienie oraz naturalnie wspiera gospodarkę hormonalną. Produkty bogate w błonnik to na przykład: jabłka, gruszki, pełnoziarniste pieczywo, śliwki, rośliny strączkowe, nasiona lnu czy orzechy.
Bardzo ważna jest odpowiednia podaż witamin i minerałów, które wspierają funkcjonowanie wątroby. To właśnie tam odbywa się oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii, co z kolei wpływa na układ immunologiczny. Produkty zawierające duże ilości witamin i minerałów to przede wszystkim zielone warzywa liściaste takie jak szpinak, jarmuż czy kapusta, ponadto ryby, jajka, orzechy czy brązowy ryż.
Aby redukować stany zapalne, które powoduje endometrioza dieta powinna być wzbogacona o kwasy omega 3. Kwasy tłuszczowe omega 3 pomagają redukować ogniska zapalne w organizmie. Znajdziemy je w takich produktach jak tłuste ryby, nasiona lnu, nasiona dyni oraz orzechy włoskie.