Recepta odczytana z wyświetlacza telefonu, zwolnienie lekarskie przesyłane online do pracodawcy i do ZUS-u jednym kliknięciem, karta pacjenta dostępna o dowolnej porze przez internet – to tylko niektóre nowości, jakie czekają nas w związku z informatyzacją służby zdrowia. Według harmonogramu Ministerstwa Zdrowia i Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia w 2017 roku ma już funkcjonować e-recepta oraz internetowe konto pacjenta. Na następne lata (2018-2020) planowane są kolejne zmiany, takie jak wdrożenie e-skierowań, e-zleceń i e-zwolnień oraz hurtowni danych medycznych.
Karta pacjenta jak konto bankowe online
Podstawowym projektem, nad wdrożeniem którego pracuje obecnie CSIOZ, jest P1. To właśnie w ramach tego systemu zostanie uruchomiony portal e-Zdrowie.gov.pl, z którego zalogujemy się do internetowego konta pacjenta. IKP to bezpłatna aplikacja, dzięki której będziemy mieć dostęp do wszystkich informacji o swoim przebiegu leczenia (zarówno prywatnego, jak też „na fundusz”), o zrealizowanych i nowych receptach oraz zaplanowanych wizytach i zabiegach. Jeżeli zintegrujemy swój telefon z kontem pacjenta, będziemy również otrzymywać SMS-owe powiadomienia o zbliżającej się wizycie u lekarza, terminie realizacji recepty czy porze zażycia lekarstwa. Założenie internetowego konta pacjenta będzie możliwe poprzez wypełnienie formularza i potwierdzenie tożsamości we wskazanym urzędzie. Jeżeli natomiast posiadamy kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany w ePUAP – wizyta w urzędzie nie będzie potrzebna. W przypadku udostępniania danych medycznych online niezwykle istotna jest też kwestia ochrony danych – dlatego Internetowe konto pacjenta będzie działało podobnie jak bankowość internetowa.
Nowoczesna recepta
Koniec z rozszyfrowywaniem lekarskiego pisma – od przyszłego roku recepty mamy otrzymywać już w wersji elektronicznej, dzięki której zniknie ryzyko pomyłek o odczytywaniu recept i wydawania niewłaściwych leków. E-recepta ma też ograniczyć możliwości fałszowania recept. Recepta elektroniczna będzie wprowadzona przez lekarza do systemu – będziemy ją widzieć w swoim internetowym koncie pacjenta, razem z nazwiskiem lekarza i wskazówkami dotyczącymi dawkowania. Aby wykupić leki, mamy 2 opcje:
- podajemy w aptece kod dostępu otrzymany SMS-em oraz swój numer PESEL;
- ściągamy receptę ze skrzynki mailowej na telefon – farmaceuta odczytuje kod kreskowy z wyświetlacza przy pomocy czytnika.
Oczywiście wprowadzenie e-recept nie oznacza całkowitej likwidacji papierowych druczków – na życzenie pacjenta lekarz będzie mógł wydrukować receptę wypisaną elektronicznie.
Na badania bez skierowania?
Niektórzy producenci oprogramowania medycznego oferują także dodatkowe funkcjonalności przyspieszające pracę przychodni. Na http://www.mediporta.pl/funkcje/ znajdziemy np. moduł integracji z laboratoriami, dzięki któremu lekarz może zlecić badania przez internet podczas naszej wizyty. Dzięki temu od razu jesteśmy umieszczani na liście oczekujących, zaś wyniki są przesyłane bezpośrednio do elektronicznej dokumentacji medycznej.