Rumień to widoczna na skórze, często dość rozległa zmiana, która może wynikać z różnych przyczyn. Niekiedy świadczy o stanie chorobowym i sygnalizuje, że konieczne jest podjęcie leczenia. W innych przypadkach stanowi problem czysto estetyczny, przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu. Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się czerwonych plam na ciele? Przeczytaj poniższy artykuł!
Rumień – definicja i objawy
Rumień to rodzaj zmiany naczyniowej, która objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry. Może występować w różnych miejscach ciała i przybierać różne formy, od delikatnego przebarwienia po intensywnie czerwoną plamę. Problem ten może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, niezależnie od płci.
Wyróżniamy różne rodzaje rumienia:
- rumień trwały – utrzymuje się przez dłuższy czas i może być wynikiem przewlekłych stanów zapalnych;
- rumień wielopostaciowy – może przybierać różne formy, np. wybroczyny, pęcherze;
- rumień stwardniały – ma formę guzków, które najczęściej występują na podudziach, najczęściej stanowi objaw gruźlicy;
- rumień guzowaty – objawia się bolesnymi, czerwonymi guzkami;
- rumień zakaźny – jest chorobą wirusową, objawiającą się zmianą skórną w kształcie motyla, która następnie przeradza się w wysypkę; może występować na całym ciele, najczęściej diagnozuje się go u dzieci i niemowląt;
- rumień wędrujący – charakteryzuje się przemieszczaniem się zmian skórnych i często związany jest z chorobami zakaźnymi, takimi jak borelioza.
- rumień nagły – jest chorobą zakaźną występującą u dzieci w wieku do 2. roku życia, objawia się w postaci grudkowo-plamistej wysypki na twarzy, której towarzyszy gorączka;
- rumień dłoni – objawia się na obszarze może występować towarzysząco przy takich chorobach, jak niewydolność wątroby czy nadciśnienie wrotne.
Jak się pozbyć rumienia?
Leczenie rumienia zależy w dużej mierze od jego pochodzenia. Jeżeli zauważasz taki problem na ciele swoim lub swojego dziecka, w pierwszej kolejności udaj się na wizytę konsultacyjną do lekarza dermatologa. Najbardziej prawdopodobne scenariusze dalszego postępowania będą obejmowały zastosowanie farmakoterapii i/lub terapii laserem.
W gabinetach Natura Med w Nowym Sączu leczenie rumienia odbywa się przy użyciu specjalistycznego lasera diodowego (emitującego wiązki laserowe o długości 940 nm), lasera KTP (532 nm) lub lasera D60. Dobór maszyny jest uzależniony od indywidualnych potrzeb skóry danego pacjenta
Zabieg trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie wymaga znieczulenia. W jego trakcie pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort spowodowany ciepłem światła laserowego. Aby osiągnąć optymalne efekty, zwykle zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów w określonych przez specjalistę medycyny estetycznej odstępach czasowych. Szczegółowy plan terapii jest ustalany na pierwszej wizycie, po wykluczeniu przeciwwskazań.
Laseroterapia jest procedurą mało inwazyjną i uznawaną za bezpieczną. Nie wymaga rekonwalescencji – po zabiegu pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych zajęć z zastrzeżeniem stosowania się do zaleceń dotyczących pielęgnacji.
Jak powstaje rumień?
Bezpośrednią przyczyną pojawienia się na skórze rumienia jest zwiększony przepływ krwi do danego obszaru ciała. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, które stanowią przyczyny pośrednie. Wśród nich wymieniamy m.in.:
- reakcje alergiczne – kontakt z alergenami, takimi jak niektóre pokarmy, leki czy substancje chemiczne, może prowadzić do powstania rumienia;
- niektóre choroby – rumień występuje często jako jeden z objawów chorobowych, m.in. w przebiegu takich schorzeń jak odra, szkarlatyna czy stany zapalne skóry; jest także objawem zaburzeń krążenia krwi;
- czynniki środowiskowe – ekspozycja na słońce, skrajne temperatury czy substancje drażniące (zawarte np. w niektórych kosmetykach) również mogą prowadzić do pojawienia się rumienia;
- efekty uboczne zabiegów – rumień może wystąpić jako efekt uboczny niektórych zabiegów medycyny estetycznej, zwłaszcza tych, które przebiegają z zastosowaniem prądu elektrycznego.
Źródła:
https://www.naturamed.pl/problem/rumien/
https://bienkowscyclinic.pl/encyklopedia/rumien/
https://www.naturamed.pl/laser-naczyniowy-diodowy/
https://www.naturamed.pl/laserowe-leczenie-rumienia/