Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika jednoznacznie, że prowadzenie działalności w ramach systemu franczyzowego znacznie zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu i jest obarczone niższym ryzykiem niż rozpoczęcie działalności według swojego pomysłu. W przypadku przedsiębiorstw działających w ramach sprawdzonej franczyzy z rynku w ciągu pierwszych dwóch lat działalności znika jedynie około 15% z nich. Co zatem trzeba zrobić, aby zostać franczyzobiorcą?
Na wstępie przede wszystkim należy realnie ocenić swoje własne oczekiwania i możliwości finansowe. Na rozpoczęcie działalności zawsze trzeba mieć jakieś środki. Warto też pamiętać, że każdy biznes, nawet franczyza niesie ze sobą ryzyko porażki, którą dobrze jest w swoich planach uwzględnić. Trzeba sobie także zadać kluczowe pytanie, w jakiej branży chce się działać. Umowa franczyzowa jest bowiem z reguły podpisywana na minimum 5 lat.
Na polskim rynku istnieje wiele różnych systemów franczyzowych np. Chata Polska. Warto je przeanalizować i wybrać odpowiedni dla siebie. Każdy system i franczyzodawcę należy sprawdzić, na tyle na ile to możliwe. Nie wolno ulegać przede wszystkim zbytniemu optymizmowi. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z samym właścicielem franczyzy, od którego należy oczekiwać m.in. przedstawienia sukcesów systemu oraz poszczególnych franczyzobiorców.
Przed podpisaniem umowy franczyzowej trzeba oczywiście w spokoju zapoznać się ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej w ramach licencji. Kluczowym dokumentem jest też biznesplan. W takiej sytuacji o opinię warto poprosić prawnika lub doradcę franczyzowego. W ten sposób można uniknąć popełnienia sporego błędu. Na spotkanie z franczyzodawcą dobrze jest przygotować listę pytań do zadania. W czasie jej trwania powinien on rozwiać wszystkie wątpliwości, jakie pojawiły się w związku z podpisaniem umowy i wyjaśnić wszystkie niuanse.
Zawsze warto również porozmazywać z obecnymi i byłymi już franczyzobiorcami danej licencji. W ten sposób można najlepiej poznać wady i zalety danej sieci franczyzowej. Nie wolno się natomiast z góry obawiać sieci nowych, które dopiero wchodzą na polski rynek. W tym przypadku trzeba je po prostu dokładnie sprawdzić. Bycie jednym z pierwszych franczyzobiorców może się bowiem wiązać z dodatkowymi przywilejami, których nie ma w sieciach większych i bardziej znanych. Nie może się także obejść bez sprawdzenia wiarygodności franczyzodawcy. Można to zrobić w Polskiej Organizacji Franczyzodawców i w stowarzyszeniach branżowych.
Jak zostać franczyzobiorcą?
previous post