Rydze to jedne z najsmaczniejszych grzybów. Te w wersji marynowanej rewelacyjnie pasują jako dodatek do mięsa. Okazuje się, ze zrobienie rydzów marynowanych jest bardzo proste. I pyszne!
Jak rozpoznać rydze?
Nim przejdziemy do marynowania, musimy zadbać o odpowiednią ilość rydzów do naszych słoików. Warto w tym celu wybrać się na grzybobranie. Jeśli nie znamy się za dobrze na grzybach, weźmy ze sobą kogoś, kto ma doświadczenie w zbieraniu grzybów. Gdy nikogo takiego w naszym towarzystwie nie będzie, to nic nie szkodzi- weźmy ze sobą atlas grzybów i kilka rad, jak rozpoznać rydza.
Po pierwsze rydz nie rośnie w towarzystwie prawdziwków, czy podgrzybków. By go zdobyć, musimy zapuścić się w inne miejsca lasu. Szczególnie warto udać się w tereny lasu świerkowego, młodych sosen i piaszczystej gleby. To tam pyszne rydze uwielbiają się przed nami ukrywać.
By upewnić się, że grzyb, którego właśnie trzymamy w ręce, jest rydzem, wystarczy przeciąć jego trzon. Powinna wypłynąć z niego pomarańczowa maź przypominająca mleko. Jeśli mimo to, nie jesteście jeszcze pewni, to oderwijcie kawałek kapelusza- jeśli po krótkim czasie zzielenieje to znak, że dorwaliśmy rydza. Jak nie, to lepiej wyrzućmy okaz z naszego koszyka.
Jak zamarynować rydze?
By zamarynować rydze, potrzebujemy wody, octu spirytusowego 10%, cukru, soli oraz takich przypraw jak: liść laurowy, ziele angielskie, ziarnka pieprzu i dodatkowo krążek cebuli. Oczywiście nie zapomnijmy o słoikach!
Pierwsza czynność to bardzo dokładne oczyszczenie grzybów. Nie ma chyba nic gorszego niż chrzęszczenie piasku między zębami w czasie jedzenia, prawda? Gdy oczyścimy nasze brudne rydze, gotujemy je we wrzątku i soli przez około 10 minut. Później szykujemy słoiki, które oczyszczamy i dokładnie wyparzamy. Następnie czas na włożenie rydzów i przypraw do słoika, później wystarczy zalać je wodą i octem spirytusowym 10%. Zamknięte szczelnie słoiki wkładamy do garnka do 2/3 wysokości i gotujemy przez 25 minut. I voila! Pyszne rydze marynowane będą niedługo do zjedzenia!
Do czego dodawać rydze marynowane?
Okazuje się, że rydze marynowane sprawdzą się przy wielu okazjach. W wersji imprezowej można postawić je jako zakąskę. Będą idealnie pasowały do wódki i korniszona. Gdy chcemy przygotować danie z rydzami marynowanymi, możemy przyrządzić tatar rybny z ich dodatkiem. Potrawa trochę ryzykowna, ale każdy smakosz tatara zachwyci się grzybowym akcentem.
Polecamy także zrobienie sosu tatarskiego z rydzami marynowanymi. Będziemy potrzebowali jeszcze do niego korniszony, jajka i majonez- wszystko wystarczy drobno posiekać, połączyć z majonezem i odczekać, aż składniki się dopełnią. Taki sos będzie doskonały na imprezę do nachosów, czy innych słonych przekąsek.
Połączenie rydzów ze śledziem pojawia się także na świątecznych stołach. Rydze marynowane należy drobno pokroić i owinąć tę masę śledziem. Całość przystroić zieleniną i pozostawić do przegryzienia się smaków. Rydze marynowane są także idealnym dodatkiem do kasz. Możemy wypróbować własne wariacje z nimi, natką pietruszki, czy odrobiną śmietany.
Wszystkie te propozycje powinny być dla was inspiracją do własnych poszukiwań. Przepis na rydze marynowane jest podstawowy. Możemy do niego dodać pikantniejsze oraz słodsze akcenty. Jeśli lubimy kulinarne eksperymenty, to spróbujmy stworzyć pyszny makaron z sosem z dodatkiem rydzów albo zupę. Kto wie, czy nie wymyślimy czegoś naprawdę godnego uwagi?
Gdy wyszło nam za dużo słoiczków marynowanych rydzów ,potraktujmy słoiczek jako dodatek do prezentu dla kogoś bliskiego. Nic nie cieszy bardziej niż własnoręcznie wykonany prezent. I to na dodatek tak pyszny! Jesteśmy pewni, że teraz co roku będziesz wybierał się do lasu na grzybobranie w poszukiwaniu grzybów. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro zrobienie ich marynowanej wersji trwa niezwykle krótko, a jest tak niebywale pyszne. Warto się poświęcić i przejść się po lesie z koszyczkiem.