Są to wizyjne urządzenia łączące w sobie funkcje kamery i komputera. W porównaniu z popularnymi do niedawna systemami monitoringu opartego na kamerach analogowych, systemy wizyjne IP przewyższają tradycyjne rozwiązania jakością obrazu i nowoczesną formą przekazu.
Zastosowanie analogowych systemów
Wymagało korzystania z bezpośredniego połączenia kablowego typu punkt-punkt. W przypadku systemów IP transfer danych odbywa się za pomocą sieci ( internetu). Stąd powstał termin „sieciowego systemu wizyjnego”, dotyczący wszystkich źródeł wizji i fonii zastosowanych w danym systemie.
Dzięki nowoczesnym aplikacjom kamery IP rejestrują i przesyłają obraz na żywo do dowolnego miejsca na świecie, kablową lub bezprzewodową siecią opartą na protokole IP. Tego typu rozwiązanie umożliwia monitoring i nagrywanie w dowolnym miejscu sieci.
Każda kamera IP podłączona do sieci posiada własny adres IP
Wyposażona jest w wbudowany serwer www, serwer FTP i klienta FTP. Zastosowane rozwiązania pozwalają połączenie się poprzez internet z kamerą i zdalne zaprogramowanie jej funkcji. Możemy, między innymi ustawić jakość obrazu, częstotliwość odświeżania, godziny pracy systemu, hasła i ograniczenie dostępu, a także określić obiekty i zakres monitorowanej przestrzeni. Istnieje także opcja określenia priorytetów, jakie obrazy powinny być rejestrowane i w jakich sytuacjach system powinien nas powiadomić, lub włączyć alarm. Dzisiejsze, nowoczesne systemy wizyjne mogą oceniać sytuację i podejmować odpowiednie działania, natomiast archaiczne już systemy analogowe ograniczały się jedynie do pasywnego rejestrowania i archiwizowania ogromnej ilości danych, których większość okazywała się bezużyteczna.
Zastosowanie kamer IP daje nam możliwość dysponowania i zarządzania materiałem wizyjnym i skonfigurowania funkcjonalności systemu według własnych potrzeb.
Urządzenia zaprogramowane przez użytkownika według określonych algorytmów
Mogą oceniać i sygnalizować różnorodne sytuacje – np.: podejrzane zachowania obserwowanych osób, posiadanie przez nie podejrzanych przedmiotów, zasłanianie twarzy, czy wykonywanie nietypowych dla obserwowanego miejsca czynności itp. Odpowiednio skonfigurowane funkcje kamery IP umożliwiają także rozpoznawanie twarzy.
Powiadomienia z systemu mogą być kierowane na maila, SMS- a, czy MMS- a w formie nagrania, linku do nagrania, lub kadru w pliku (jpeg. jpg).
Sieciowe monitoringi wizyjne i ich funkcje mogą być wykorzystywane w niemal nieograniczonej liczbie zastosowań. Szczególnie przydatne okazały się w systemach związanych z nadzorem bezpieczeństwa. Zdalny monitoring umożliwia zbieranie informacji w różnych kluczowych punktach, w czasie rzeczywistym oraz obserwowanie osób, miejsc i urządzeń zarówno lokalnie, jak i na odległość.
Głównymi dziedzinami zastosowania systemów wizyjnych są.: szkolnictwo, transport, bankowość, instytucje rządowe, handel i przemysł. Warto też wspomnieć powszechnym monitorowaniu przestrzeni miejskiej.
Opracowanie https://ivel.pl/