Wiele osób za centrum domu wskazuje kuchnię. Nic dziwnego, gdyż kojarzona jest z mitologicznym ogniskiem domowym. Jednoznacznie przywołuje obraz rodziny, ciepła, czy wspólnie spędzonego podczas spożywania posiłków czasu. Co zrobić, jeśli dotyka nas awaria jednego z najważniejszych urządzeń w naszym gospodarstwie, bez którego nie możemy myśleć o przygotowaniu planowanych smakołyków? Jak funkcjonować bez kuchenki – bo o niej tu mowa – gdy wielkimi krokami zbliża się pora obiadowa? Zobacz, co zrobić w przypadku awarii kuchenki.
Zapalnik nie działa – jak go naprawić?
Rozpocznij od określenia problemu. W przypadku kuchenek gazowo – elektrycznych najczęściej uszkodzeniu ulega zapalnik. Z założenia jest rozwiązaniem wygodnym, gdyż nie musisz pamiętać o posiadaniu zapałek, czy dodatkowej zapalniczki. Płomień wytwarzany jest przez iskrę wydobywającą się z niewielkiego przewodu, zwanego iskrownikiem. Po przekręceniu kurka uruchamiającego gaz powinien powstać płomień. Co jednak, gdy po przestawieniu pokrętła nie wytwarza się iskra? Prawdopodobnie zostało zatkane ujście w iskrowniku. Koniecznie dbaj o czystość swojej kuchenki, a zminimalizujesz prawdopodobieństwa powstania problemu. Jeżeli nie działa więcej niż jeden iskrownik wskazywać to może na poważniejsze uszkodzenie, jakim jest awaria generatora. Jest to jednak dość skomplikowane, dlatego powierz naprawę specjaliście.
Co zrobić, kiedy palnik nie działa?
Zanim przystąpisz do naprawy kuchenki dokładnie wyczyść palniki. Zdejmij wszystkie ruchome części. Zastanów się, czy nie zalałeś palników – być może naprawa kuchenki ograniczy się do ich wyczyszczenia i wysuszenia. Do czyszczenia użyj detergentu, który poradzi sobie z tłuszczem. Jeśli preferujesz naturalne metody użyj na przykład octu z sodą. Jeżeli umycie palników nic nie zmieniło spróbuj wymienić je na nowe – zapewne zostały wyeksploatowane. Sprawdź precyzyjnie stan uszczelek, być moża któraś uległa całkowitemu zniszczeniu?
Dlaczego z palnika się dymi?
Przyczyną powstania dymu z palnika jest jego uszkodzenie, na przykład odkształcenie. Czasem może zdarzyć się również, że „kopcenie” występuje na skutek zanieczyszczeń osadzonych w misce podpalnikowej, którą należy bezzwłocznie wyczyścić. W pierwszym wypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nowy. Nie należy tego bagatelizować, gdyż dymienie jest oznaką nieprawidłowego spalania, co stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia domowników! Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie specjalisty z uprawnieniami gazowymi. Jeśli nikt nie przychodzi Ci do głowy, bez obaw, zajrzyj na stronę i wybierz odpowiedni serwis https://www.restartagd.pl/miasto/naprawa-agd-wroclaw. Zapytaj o pomoc fachowców, którym naprawa kuchenki nie jest obca.
Podczas podejmowania prób samodzielnej naprawy swojego agd, zarówno przy urządzeniach gazowych, jak i również elektrycznych zawsze mierz siły na zamiary. Oceń realnie stopień usterki, uwzgledniając zasady bezpieczeństwa.