Rynek nieruchomości nie jest monolitem. Znajdują się na nim obiekty o bardzo różnym charakterze i przeznaczeniu. Znaczna część z nich to nieruchomości komercyjne, czyli takie, które przeznaczone są do prowadzenia różnorodnej działalności gospodarczej. Nie są one więc przeznaczone na cele mieszkaniowe (czyli nie są to np. domy jedno- i wielorodzinne).
Rodzaje nieruchomości komercyjnych
Co można zaliczyć do nieruchomości komercyjnych? Na przykład lokale i budynki użytkowe oraz lokale usługowe. Są to także biura – zarówno lokale jak i większe biurowce a także galerie handlowe i hotele oraz magazyny.Najważniejszym wyróżnikiem nieruchomości komercyjnych jest fakt, że są one przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej i to niezależnie od tego, czy ta działalność prowadzona jest samodzielnie czy też czerpie się po prostu korzyści z wynajmu pod działalność osobom trzecim.
Inwestycje w nieruchomości komercyjne
Nieruchomości komercyjne przeznaczone pod wynajem przynoszą dochód – to ich oczywiste przeznaczenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieruchomości, które mają już najemców są świetną inwestycją. Ich kupno oznacza od razu dochód (pasywny) dla kupującego.Inwestorzy bardzo cenią sobie ten typ nieruchomości, ponieważ z reguły gwarantują one stosunkowo szybki zwrot poniesionych nakładów. Początkujący inwestorzy mogą mieć kłopot w oszacowaniu przyszłych zysków. W takim przypadku mogą zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych agencji (a jest ich wiele, często nawet z wąską specjalizacją w pewnym typie nieruchomości).
Z najemcą czy bez?
Wspomniano już, że można zainwestować w nieruchomość i samodzielnie szukać najemców (co oznacza mniejsze koszty pozyskania nieruchomości) albo wynająć lokal z podpisanymi już umowami najmu. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.
Nieruchomość z najemcami daje pewność, że lokalizacja się sprawdziła i są chętni na użytkowanie pomieszczeń czy budynków. Nie ma też ryzyka stojących i generujących nieustannie koszty pustostanów. Oczywistą wadą jest wyższa cena zakupu.
Zakup lokalu bez najemców lub nawet budowa nieruchomości komercyjnej będzie tańsza i to jest jej główna zaleta. Plusem jest także nieco wyższa rentowność takiej inwestycji. Jednak komercjalizacja takiej nieruchomości będzie wymagała nakładów pracy i dodatkowych środków finansowych.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne