Cukierki krówki od lat cieszą się niegasnącą popularnością. Sięgały po nie nasze babcie, doceniając tradycyjny smak,oparty na bazie prostych produktów. Do dziś krówki to jedne z najpopularniejszych cukierków w Polsce.
Krówki cukierki znane od lat
Cukierki krówki to tradycyjny wyrób, powstały w Opatowie. Do chwili obecnej cukierki krówki produkuje się z zastosowaniem tej samej metody i składników. Początki powstania krówek wiążą się z rzemieślniczą, ręczną produkcją. W jej efekcie powstawały ciągnące się, lekko kruche cukierki, nazywane powszechnie „ciągutkami”. Wyróżniało je opakowanie z rysunkiem krowy, które jest aktualne do dnia dzisiejszego.
Cukierki krówki – tradycyjna receptura wytwarzania
Zgodnie z tradycją popularne krówki wyrabiane są z kilku składników: mleka wysokiej jakości, cukru, syropu ziemniaczanego i tłuszczu roślinnego. Nie dodaje się do nich środków barwiących. Co ciekawe, w całym procesie produkcji krówek, używa się tylko jednego narzędzia. Jest to specjalne mieszadło wraz z wyparkami i sondą do zagęszczania mleka. Pozostała część pracy odbywa się ręcznie. Sama masa krówkowa, która jest gotowana w wysokiej temperaturze, w dalszej kolejności jest wylewana na specjalne stoły chłodnicze, gdzie oczekuje się na jej tężenie. Po schłodzeniu masa jest ręcznie krojona, by uzyskać pożądane kształty. Ostatnim etapem jest pakowanie w przygotowane specjalnie papierki z tradycyjnym logo krowy.
Tajemnica smaku krówek – jednych z najbardziej popularnych cukierków w Polsce. Tajemnica smaku krówek wiąże się z niezmienioną od lat recepturą ich przygotowania i wyborem kilku, prostych składników. To one odpowiadają za smak, jakim cieszymy są od lat.
Krówki cukierki naszego dzieciństwa…
Smak krówek nieodłącznie kojarzy się z beztroskimi latami dzieciństwa. Były i nadal są one cenione w całej Polsce, mimo, iż, wraz z biegiem lat, powstało wiele nowych słodyczy. Krówki wciąż posiadają grono swoich zwolenników, którzy nie zamieniliby ich na żadne inne słodycze. Krówki jedzone są nie tylko jako przekąska sama w sobie, ale stanowią też dodatek do ciast i deserów. Znane są przepisy na ciasta z masą krówkową. Popularnością cieszy się też nadzienie krówkowe, dodawane np. do pączków. Ponadto masa na bazie popularnych cukierków krówek jest dodawana również do gofrów, deserów lodowych, koktajlów i soków ze świeżych owoców. Sprawdzają się również przekąski na ciepło z dodatkiem krówek.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gniewko-kluczewo.pl/krowki