Nadmierne wypadanie włosów, jak również łysienie może być spowodowane wieloma przyczynami. Niezależnie od podłoża tego problemu, utrata włosów zawsze jest źródłem zmartwień, które równie mocno dotykają mężczyzn, jak i kobiety. Okazuje się, że najczęstsza przyczyna utraty włosów tkwi w genach. Mutacje niektórych z nich powodują łysienie androgenowe, najczęściej występujące zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Przyczyny łysienia androgenowego
Badania wykazują, że aż w 95% przypadków przedwczesnego łysienia spowodowane jest przez czynniki genetyczne. Łysienie genetyczne może być procesem przejściowym, ale równie dobrze może pozostawić nieodwracalne zmiany w postaci znacznych ubytków włosów w niektórych częściach owłosionej skóry głowy lub na całej jej powierzchni. I choć zjawisko łysienia androgenowego nie jest jeszcze całkowicie zbadane, uważa się, że czynniki genetyczne i środowiskowe mają kluczowy wpływ na ten proces. Nie ma również wątpliwości, że łysienie genetyczne ma ścisły związek z androgenami, czyli hormonami męskimi odpowiadającymi za wykształcenie się u panów wtórnych cech płciowych, regulującymi popęd seksualny mężczyzn, jak również odpowiedzialnymi za wzrost włosów. Hormon ten występuje także w niewielkich stężeniach w organizmie kobiety, a jego nadmiar to najczęstrza przyczyna utraty włosów i łysienia typu męskiego.
Objawy towarzyszące łysieniu androgenowemu
Łysienie androgenowe u mężczyzn pojawia się bardzo wcześnie. Już dwudziestolatkowie mogą zauważyć pierwsze, niepokojące objawy w postaci powiększających się kątów czołowo-skroniowych. Znacznie przerzedzają się także włosy na czubku głowy. Nieco inaczej przebiega łysienie androgenowe u kobiet. Panie z reguły nie tracą włosów w kątach czołowo-skroniowych. Dochodzi natomiast do znacznego przerzedzenia włosów na szczycie głowy, choć rzadko kiedy wypadają one całkowicie, jak to ma miejsce w przypadku łysienia genetycznego u mężczyzn.
Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego
Nietrudno zdiagnozować androgenowe łysienie u mężczyzn. Na podstawie badania klinicznego, jak również wnikliwego wywiadu z pacjentem oraz oceniając jego wygląd, lekarz nie powinien mieć najmniejszego problemu z prawidłową diagnozą. W przypadku łysienia androgenowego kobiet diagnostyka jest nieco bardziej skomplikowana. Lekarz zwykle zleca szczegółowe badanie stanu włosów, czyli trichogram, mający na celu ocenę ich wyglądu i kondycji włosów. Wskazane są również badania hormonalne, które potwierdzą lub wykluczą związek hormonów z łysieniem.
Dowiedz się więcej na stronie http://www.drturowski.pl/blog/pl/lysienie-androgenowe