Nie mniej ważnym od kształtu i wyposażenia wanny aspektem urządzania łazienki jest wybór miejsca montażu wanny i sposób jego wykonania. Czasem miejsce dla wanny jest narzucone z góry poprzez zastosowane w łazience rozwiązania instalacji wodno – kanalizacyjnej, a czasem mamy pewną dowolność. Omówmy zatem problem montażu wanny.
Miejsce
Wanna musi stanąć, co oczywiste, w miejscu, w którym jest gotowa instalacja wodno – kanalizacyjna. Jeśli nie mamy czasu lub możliwości przenoszenia jej, wybór miejsca montażu wanny jest z góry przesądzony.
Ale przeważnie istnieje możliwość przesunięcia instalacji w praktycznie dowolne miejsce. Jeśli więc nasze zainteresowanie wzbudzają wanny okrągłe lub owalne, które umieszcza się zwykle pośrodku pomieszczenia, to nic straconego. Dobry, doświadczony hydraulik poradzi sobie z problemem w ciągu kilku godzin, choć takie rozwiązanie wiązać się może z remontem całej łazienki. Kafelki należy bowiem skuć, aby położyć nowe rury.
Sposoby montażu
Jeśli mamy już wybrane miejsce, w którym stanie nasza nowa wanna, należy zapoznać się ze sposobem jej montażu. Istnieją trzy rozwiązania, w zależności od tego, jaką wannę kupiliśmy:
– wanny z nóżkami – w tym przypadku montaż ogranicza się do wstawienia wanny w odpowiednie miejsce i podłączenia wody oraz odpływu,
– stelaż – obecnie znakomita większość wanien montowana jest na stelażu. I chociaż stelaże różnią się między sobą w zależnosci od marki, to sposób ich montażu jest bardzo podobny i opiera się na tych samych zasadach.,
– wanna wpuszczona w podłogę – daje możliwość pięknego wykończenia, ale raczej nie jest możliwe zainstalowanie jej w bloku, gdyż wymaga szczególnych rozwiązań, choćby względem grubości podłogi.
Montaż w praktyce
Wanny okrągłe lub owalne na nóżkach, jak już wspomniano wcześniej, nie wymagają szczególnych zabiegów instalacyjnych. Natomiast montaż wanien okrągłych i owalnych na stelażu będzie wyglądał tak samo, jak montaż wanny innego kształtu:
– do wanny przykręcamy specjalne ceowniki, które powinny się znajdować w kupionym przez nas zestawie,
– następnie przykręcamy do ceowników nóżki,
– po postawieniu wanny na nóżkach, należy ją wypoziomować, co zapewni odpowiednie odprowadzanie wody,
– przywiercić do ściany uchwyty montażowe, które zapewnią naszej wannie stabilność,
– po umieszczeniu wanny na uchwytach, możemy przystąpić do podłączenia wody i odpływu, a następnie założyć obudowę maskującą i listwy uszczelniające oraz baterię łazienkową.
Samodzielny montaż wanny jest w gruncie rzeczy prosty, jeśli postępujemy zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta. Jeśli nie mamy talentu do majsterkowania, poprośmy o pomoc kogoś doświadczonego.