Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem, który wiąże się z jej wiotczeniem, jak i utratą elastyczności. W obrębie twarzy można także zaobserwować spadek objętości tkanek, przez co niejednokrotnie jej rysy są wyostrzone. Dotyczy to również policzków, które zaczynają opadać, tworząc tak zwane chomiczki. Jednym z najczęściej stosowanych preparatów w celu liftingu, zwiększenia objętości i poprawy kształtów policzków jest kwas hialuronowy. Co należy wiedzieć o zabiegu, w którym wykorzystuje się tę substancję? Jakie są efekty tej procedury i jak wpływa ona na finalny kształt tej partii twarzy?
Kwas hialuronowy w modelowaniu policzków
Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który występuje w ludzkim organizmie np. w ściankach naczyń krwionośnych. Wraz z wiekiem, a najczęściej już po 25. roku życia jego ilość w tkankach ulega zmniejszeniu. Wpływa to na stan skóry, jej kondycję, wygląd, jak i jędrność.
Preparaty na bazie kwasu hialuronowego mają właściwości regenerujące i liftingujące. Uniemożliwiają skórze nadmierną utratę wody, co wspiera jej nawilżenie. Jednocześnie dobrze sprawdzają się jako wypełniacze w zabiegach medycyny estetycznej. Dlatego często stosuje się je również w przypadku policzków. Są opcją dla osób, które obserwują u siebie ubytki w objętości w tym miejscu, czy zapadający się obszar w okolicy kości policzkowych. Kwas hialuronowy może pomóc w uzyskaniu naturalnie wyglądających efektów i być sposobem na lifting wolumetryczny tej partii twarzy.
Jak wygląda modelowanie policzków?
Modelowanie policzków z pomocą kwasu hialuronowego polega nie tylko na wypełnieniu ubytków. Efektem jest również wygładzenie zmarszczek i bruzd, które mogą występować w okolicy policzków. Przed takim zabiegiem lekarz rozmawia z pacjentem i ustala szczegóły całej procedury. Omawia się sposób i miejsca iniekcji, jak i dobór odpowiedniego preparatu. Jego jakość ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż od niej zależeć będzie trwałość efektów. Wypełnienie nim policzków spowolni procesy starzeniowe skóry, umożliwi poprawę owalu twarzy, jak i zwiększenie objętości tej partii twarzy.
Do zabiegu stosuje się zazwyczaj od 1 do 3 ml kwasu hialuronowego na jeden policzek. Kwestia ta uzależniona jest od tego, jak duże ubytki występują w tej okolicy, a także od finalnego efektu podniesieniu i liftingu, na jakim zależy pacjentowi.
Duże znaczenie przed zabiegiem ma rozmowa na temat dolegliwości, schorzeń, stanów chorobowych i kondycji organizmu. Istnieją bowiem przeciwwskazania, które uniemożliwiają podejście do zabiegu. Niektóre z nich są jednak tymczasowe, jak ciąża, karmienie piersią, czy aparat ortodontyczny.
Kolejny krok to znieczulenie miejsca, które będzie poddane iniekcji. Wykorzystuje się do niej specjalną igłę lub kaniulę. Po wprowadzeniu preparatu lekarz ocenia efekty zabiegu. Finalne rezultaty są jednak najlepiej widoczne po kilku tygodniach. Wtedy całkowicie znika ewentualna opuchlizna, pieczenie, niewielkie siniaki, a kwas hialuronowy stabilizuje się w okolicy kości policzkowych.
Jak długo utrzymuje się efekt liftingu policzków?
Wypełnienie i ujędrnienie policzków przeprowadzone przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej umożliwia uzyskanie satysfakcjonujących efektów. W zależności od indywidualnych predyspozycji ludzkiego organizmu pacjent może cieszyć się z rezultatów od kilku miesięcy do nawet 1,5 roku. Po tym czasie, gdy zauważalne jest wchłanianie się kwasu hialuronowego i ponowna zmiana kształtu policzków, można udać się na zabieg ponownie.
Trwałość efektów zależy od zdrowia pacjenta, jego stylu życia, jak i codziennej pielęgnacji skóry.
Rzetelny wywiad z pacjentem przed zabiegiem, jak i profesjonalne, holistyczne podejście do całej procedury jest niezwykle istotne. Jeżeli chcesz porozmawiać o modelowaniu policzków z lekarzem medycyny estetycznej, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi. W trakcie takiej rozmowy zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad medyczny oraz ustalony zostanie plan działania indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta.