Podczas pokrywania naszego dachu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na obróbki blacharskie. Są to specjalne elementy, dzięki którym nasz dach będzie wyglądał estetycznie, jednak nie możemy również zapominać o tym, iż stanowią one pewien element zabezpieczający. Zatem o czym powinniśmy szczególnie pamiętać podczas wyboru obróbek?
Czym są obróbki blacharskie?
Z pewnością każdy z nas słyszał niegdyś pojęcie obróbki blacharskiej. Warto wiedzieć, iż nie jest to nic innego jak specjalnie wygięta blacha, która pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i również ochronną na naszym dachu. Zatem gdzie mogą być stosowane tego typu obróbki?
Przede wszystkim wspomniane obróbki stosowane są na szczycie dachu. Również tego typu produkty montowane są w tak zwanych koszach, czyli specjalnych zagłębieniach linii styku dwóch przylegających do siebie połaci dachowych. Wykorzystuje się je również przy pasach nadrynnowych oraz podrynnowych, a także przy oknach połaciowych oraz włazach. Zatem o czym powinniśmy szczególnie pamiętać podczas montażu tego typu produktów?
O czym nie powinniśmy zapominać podczas wyboru obróbek blacharskich?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż jeżeli nasz dach jest bardzo skomplikowany, będziemy zmuszeni zakupić znacznie więcej obróbek, a tym samym koszt jego budowy znacznie wzrośnie.
Ponadto obróbka powinna być szeroka, jeżeli spadek dachu jest bardzo duży. Również materiał obróbki powinien być tak trwały jak całe pokrycie dachu. Zatem jakie możemy stosować materiały na obróbkę?
Materiały stosowane na obróbkę
Jak już wcześniej wspomniano, na obróbkę na nasz dach powinniśmy stosować materiały o zbliżonej trwałości. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest blacha aluminiowa. Charakteryzuje się grubością 0,7 mm i można ją pokryć dowolnym kolorem.
Jednak wiele osób decyduje się również na zastosowanie blachy cynkowej. Jest to materiał, który charakteryzuje się grubością w przedziałach od 06,-0,7 mm. Również jego trwałość jest nieco większa niż blachy aluminiowej. Obróbka wykonana z blachy cynkowej może wytrzymać na naszym dachu nawet 100 lat. Jednak tego typu materiał tak jak każdy produkt ma również swoje wady. Nie możemy go mocować na dachu w niskich temperaturach, ponieważ wówczas staje się kruchy.
Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup materiałów na nasz dach, powinniśmy to dobrze przemyśleć. Jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ dach pełni funkcję ochronną naszego domu i w żadnym wypadku nie powinniśmy decydować się na zakup oraz montaż materiałów słabej jakości.
Tekst przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal