Pomoc profesjonalnych prawników, specjalizujących się w obsłudze firm, jest szczególnie potrzebna w przypadku firm rozpoczynających działalność. Obsługa prawna przedsiębiorstw może w tym przypadku oznaczać zarówno usprawnienie procedury, związanej z samą rejestracją nowej spółki, jak i pomoc przy tworzeniu prawnej dokumentacji.
Rejestracja a może zakup spółki
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na otworzenie nowego przedsięwzięcia biznesowego jako spółki, mogą się zdecydować na powierzenie całego procesu rejestracji profesjonalistom z kancelarii prawnej. Prawnicy przygotują potrzebną dokumentację, złożą w sądzie oraz zadbają o terminowość składania całej dokumentacji.
Część przedsiębiorców, którzy muszą być właścicielami spółki w określonym terminie, sięga po gotowe spółki, jakie może im zaoferować kancelaria. Wiele z nich posiada zestaw zarejestrowanych spółek, w których wystarczy jedynie zmienić właścicieli w KRS, aby móc prowadzić działalność. Przerejestrowanie właścicieli jest zdecydowanie szybsze niż rejestracja spółki od początku.
Obsługa prawna przedsiębiorstwa zarejestrowanego
Spółki, które już zostały zarejestrowane, potrzebują wsparcia prawnego na różnych poziomach. W niektórych spółkach pojawia się konieczność stworzenia regulaminów wewnętrznych i różnych aktów prawnych, które są niezbędne na początku działalności.
W innych z kolei obsługa prawna przedsiębiorstwa może również obejmować tworzenie umów z kontrahentami czy prowadzenie negocjacji w imieniu klienta ze szczególnie ważnymi, ale również trudnymi partnerami. Negocjacje mogą dotyczyć zarówno nowych kontraktów, mogą również wiązać się z renegocjacją kontraktów wcześniej zawartych.
Restrukturyzacja i doradztwo prawne
W czasie prowadzenia działalności firmy trafiają na różne etapy działalności, także na takie, gdy potrzebna jest rzetelna ocena stanu prawnego oraz finansowego przedsiębiorstwa. Coraz częściej kancelarie prawne podejmują się także przeprowadzania procesu restrukturyzacji, który niejednokrotnie wiąże się z procesem zwolnień pracowników i renegocjacji kontraktów.
Sami prawnicy mogą także odpowiadać za tworzenie umów dla pracowników, w wielu firmach odpowiadają także za reprezentowanie przedsiębiorstwa przed ZUS czy Urzędem Skarbowym. W imieniu firmy mogą także prowadzić korespondencję z organami państwowymi.
Artykuł powstał we współpracy z GLC