Ogród zimowy to nasz własny kawałek Raju. Aby nasze rośliny szybko rosły musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Odpowiednia ilość światła i wody to nie wszystko…
Jakie odpowiednio dbać o rośliny w naszym ogrodzie?
Oto garść praktycznych wskazówek. Jak wygląda taki ogród zobaczysz tu
Pielęgnacja roślin. Po pierwsze podlewanie.
W słoneczne dni nasz ogród zimowy bardzo szybko się nagrzewa. Woda o mocniej paruje. Nic dziwnego, że zwiększa się zapotrzebowanie roślin na wodę. Dlatego latem musimy podlewać nasze rośliny codziennie. Tak aby ziemia była cały czas odpowiednio wilgotna. Wyjątkiem od tej reguły są kaktusy i sukulenty. One nie potrzebują tak intensywnego podlewania.
Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie zimowym?
Najlepiej rano. O tej porze w oranżerii nie jest gorąco. Woda powoli wsiąka w ziemię, a nie natychmiast paruje. Należy pamiętać, że podlewanie jest najważniejszym zabiegiem, jaki wykonujemy w naszym ogrodzie zimowym. Bez niego nasze rośliny bardzo szybko zginą. Jak sobie pomóc? Najlepiej zainwestować w automatyczny system podlewania z czujnikami wilgotności podłoża.
Kolejny krok to nawożenie.
Jest niezbędne. Szybko rozrastające się rośliny potrzebują odpowiedniej porcji witamin i minerałów. Intensywnie nawozić trzeba rośliny hodowane w pojemnikach. Maja one bardzo mały dostęp do ziemi. Jakie nawozy będą najlepsze do naszej oranżerii? Bardzo wygodne są nawozy wolno działające. Wystarczy zastosować je raz w roku i w zasadzie mamy spokój… Inna opcja to nawozy rozpuszczalne w wodzie. Stosuje się je regularnie od marca do września.
Odpowiednia wilgotność.
Zraszanie jest istotne zwłaszcza w trakcie upów. Ale bywa, że wilgotność powietrza w ogrodzie zimowym jest zbyt duża. Aby uniknąć takiej sytuacji warto zamontować automatyczny czujnik wilgotności powietrza. Dzięki niemu automatycznie zdecyduje czy nasze rośliny potrzebują zraszania. W małych ogrodach nie potrzebujemy kosztownych systemów zraszania. Zazwyczaj wystarczy małe źródełko bądź urocza fontanna.
A teraz nadajemy odpowiedni kształt…
Rośliny najlepiej przycinać w trakcie okresu wegetacyjnego. Dlaczego warto to robić? Po pierwsze możemy nadać im pożądany kształt. Możemy zagęścić ich koronę lub zahamować nadmierny wzrost.
Zdrowy ogród zimowy
Musimy także zadbać o to aby nasze rośliny były zdrowe. Ogród zimowy to bardzo mały ekosystem, tutaj wszystkie szkodniki namnażają się w ekspresowym tempie. Dlatego musimy dbać o regularne opryski. Ponadto powinniśmy regularnie przeglądać nasze rośliny, usuwać chore pędy. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o nasz ogród z pewnością będzie on cieszył nasze oczy przez długie lata.
Dziękujemy za porady firmie Wintergarten