W zasadzie wózki widłowe dzieli się z uwagi na rodzaj napędu oraz funkcje, jakie spełniają. Wózki spalinowe działają na przykład dzięki olejowi napędowemu (diesel). Czasem na rynku spotkać można również wózki spalinowe z napędem gazowym. Zwykle użytkowane są na terenie otwartym, gdyż podczas pracy wydzielają dużą ilość spalin. Nie sprawdzają się więc zbyt dobrze w halach zamkniętych, z wyjątkiem modeli, w których zastosowano specjale filtry regulujące emisję spalin.
Wózki widłowe gazowe (LPG)
Uważane są powszechnie za najbardziej ekonomiczne i najtańsze w użyciu. Stosowane są w halach zamkniętych, ale po zainstalowaniu specjalnych filtrów, które skutecznie redukują spaliny. Jest to zresztą opisane szczegółowo w przepisach BHP. Zwykle wykorzystuje się na ja przestrzeni otwartej, chociaż ich popularność rośnie, głównie z uwagi na niskie koszty eksploatacyjne. W wózkach tego typu bez problemu i w zasadzie w każdych warunkach można wymienić butlę gazową.
Oprócz tego czasami na rynku spotkać można wózki elektryczne, które są popularne przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych.
Spełniać muszą one wszystkie przepisy BHP oraz UDT względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawdzają się również w pomieszczeniach mniejszych, gdzie przestrzeń nie pozwala na wykonywanie skomplikowanych manewrów wózkiem widłowym. W przypadku napędu elektrycznego zastosowanie znajdują baterie ładowane akumulatorem. Przy umiejętnym stosowaniu służą przez wiele lat.
Przykłady wózków spalinowych i elektrycznych można zobaczyć tu.
Poza tym wózki widłowe dzieli się także ze względu na ich funkcje. W tym przypadku są to między innymi wózki boczne, cieszące się sporą popularnością w zakładach przemysłowych. Załadunek bokiem dobrze sprawdza się bowiem przy załadunkach niestabilnych i długich. Tego typu wózki widłowe nazywa się niekiedy także wózkami bocznego załadunku.
Oprócz tego wyróżnia się wózki terenowe, a więc wózki dieslowe.
Doskonale radzą sobie na terenie nierównym i trudnym. Trzeci rodzaj to wózki podnośnikowe (wózki teleskopowe). Posiadają one długi zasięg wysięgników w górę i w przód. Znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych różnego rodzaju. Poza tym są w stanie przenosić ładunki o znacznej masie.
Ciekawym rodzajem wózków widłowych są wózki antywybuchowe. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają one specjalne zabezpieczenia przed możliwością spowodowania wybuchu. Wykorzystuje się je podczas ładowania i transportu materiału grożącego wybuchem. W krętych i wąskich korytarzach sprawdzają się z kolei wózki wielokierunkowe. Za sprawą tylnych i przednich kółek o dużej zwrotności można dostać się takim wózkiem w zasadzie wszędzie. Poza tym są one wyposażone w dodatkowy wysuwany maszt.
Z kolei wózki widłowe podwieszane pozwalają na transportowanie ich z ładunkiem poprzez podczepienie do ciężarówki. Są niewielkie gabarytowo i cechują się znaczną manewrowalnością. Ostatnim rodzajem wózków widłowych są wózki kontenerowe o wysokich ładownościach. One znajdują na ogół zastosowanie w stoczniach czy portach przeładunkowych podczas przenoszenia i magazynowania kontenerów.
Artykuł zawiera informacje częściowo czerpane ze strony firmyPromag Poznań