Wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe to przede wszystkim gigantyczne urządzenia, maszyny oraz linie produkcyjne. Tak przynajmniej wygląda to na zewnątrz, ponieważ sercem takich miejsc są sterownie oraz inne małe elementy, które odpowiadają za działanie maszyn. Czym one są, powiemy w dalszej części tego wpisu, dlatego serdecznie zapraszamy!
Pneumatyka w praktyce
Wiele maszyn oraz urządzeń do swojego działania potrzebuje czynnika roboczego, którym może być kolejno ciecz oraz gaz. Stanowczo nie wykorzystuje się tutaj ciał stałych, ponieważ nie są one podatne na działanie sił zewnętrznych.
Dzisiaj skupimy się na tych układach, w których znajduje się gaz. W większości przypadków jest najzwyklejsze powietrze atmosferyczne, które sprężono. Zbiorczo określa się to jako pneumatykę, zatem warto poznać elementy składowe prostego układu.
Co jest potrzebne, aby wytworzyć energię?
Ideą działania urządzeń pneumatycznych, jest przemiana energii wewnętrznej czynnika roboczego na energię mechaniczną. W tym celu potrzeba kilku urządzeń. Pierwszym jest sprężarka, która dostarcza do układu powietrze, które ściśnięte, niesie w sobie dużą dawkę energii.
Elementem końcowym za to jest siłownik, w którym tłok wprawia się właśnie za pomocą wcześniej sprężonego gazu. I w ten sposób powstaje energia mechaniczna. A ze względu na rodzaj ruchu roboczego, wyróżnia się:
– liniowe,
– kątowe,
– krzywoliniowe.
Jak tym zarządzać?
Coś jednak musi tym sterować, prawda? I tutaj do akcji wkraczają zawory rozdzielające, przy których pomocy można wpływać na układ. Pełnią one wiele funkcji, wśród których najważniejsze są:
– dawkowanie czynnika roboczego,
– odcinania dopływu,
– kierowanie powietrzem.
Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że zawory pneumatyczne dzieli się na kilka rodzajów, ze względu na rodzaj sygnału sterującego. Wpłynięcie na układ może więc nastąpić kolejno poprzez:
– ręczne załączenie,
– mechaniczne działanie,
– impuls elektryczny.
Do zadań zaworu rozdzielającego, zazwyczaj należą proste role, takie jak wcześniej wspomniane odcięcie przepływu czy jego zmniejszenie. Można jednak spotkać takie konstrukcje, które wykorzystuje się do bardziej zaawansowanych czynności, jak sterowanie ilością dróg przepływu czynnika roboczego.
Podsumowanie
Reasumując, zawory rozdzielające pełnią bardzo ważne funkcje w układach pneumatycznych, choć bardzo często pełnią tylko jedno zadanie. Całkiem możliwe, że pomijane są tylko dlatego, że ich wielkość nie imponuje w porównaniu ze sprężarkami czy siłownikami przemysłowymi.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP