Rozwody w Polsce dotykają już co trzecie małżeństwo -taka statystyka powinna dawać do myślenia. Małżeństwa rozpadają się nawet na 2-3 lata po zawarciu związku, nierzadko będąc wynikiem rozczarowania młodych ludzi. W trakcie trwania małżeństwa wiele par decyduje się na zakup mieszkania na kredyt. Rozwód a kredyt hipoteczny – jak ten temat wygląda w praktyce?
Rozwód a kredyt hipoteczny – co należy wiedzieć?
Rozwód to trudny proces dla obojga małżonków – sam proces rozwodowy może trwać nawet kilka miesięcy, a skomplikowane sprawy – lata. W czasie rozprawy sądowej poruszane są kwestie związane z pożyciem małżeńskim, ale też zgromadzonym majątkiem i podziałem tego majątku. Jeśli małżonkowie podpisali przez zawarciem związku intercyzę, praca sądu jest prostsza. Sąd musi również zająć się przyznaniem opieki nad małoletnimi dziećmi, jeśli para doczekała się potomstwa. Innym problemem jest kredyt – rozwód a kredyt hipoteczny to temat niezwykle często podnoszony przez młodych ludzi. Pomimo unieważnienia małżeństwa w świetle prawa, kredyt musi być nadal spłacany przez oboje małżonków, którzy wspólnie zaciągnęli to zobowiązanie finansowe. W wielu przypadkach małżonkowie po rozwodzie nie wiedzą, jak rozwiązać temat wspólnie zaciągniętego kredytu. Jakie mają opcje?
Rozwód a kredyt hipoteczny – jakie są opcje?
Jedną z najczęściej praktykowanych opcji w przypadku rozwodu i posiadania kredytu hipotecznego z małżonkiem jest całkowite przejęcie zobowiązania finansowego przez jednego z małżonków. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów, jak również uzyskanie zgody banku. Jeśli jeden z kredytobiorców uchyla się od obowiązku kredytowego, może być on pociągnięty do odpowiedzialności karnej przez drugiego z kredytobiorców.