Stres bywa określany mianem choroby XXI wieku. Obecnie bowiem zdecydowana większość osób żyje w ciągłym pośpiechu. Praca czy też jedzenie pod presją czasu wywiera znaczący, negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Czy tylko ludzkiego? Otóż niekoniecznie. Jak się bowiem okazuje, opisywane sytuacje stresowe dotyczyć mogą również psów. Jak zatem rozpoznać, że nasz zwierzak się stresuje? Czy istnieją skuteczne sposoby umożliwiające uspokojenie czworonoga?
Objawy stresu u zwierząt
Rozpoznanie objawów stresu u psów nie powinno sprawić nam większego kłopotu, gdyż zwierzęta te raczej ciężko określić mianem mistrzów kamuflażu. Wręcz przeciwnie. Pies nie jest w stanie ukryć zdenerwowania i dość dosadnie wyraża je swoim zachowaniem. W jaki – konkretnie – sposób? Oto lista najczęściej występujących zachowań sygnalizujących stres:
- szczekanie, wycie lub piszczenie
- biegunka
- problemy z koncentracją objawiające się tzw. zachowaniami zastępczymi np. ułożenie się na plecach zamiast wykonania komendy
- gonienie ogona
- lizanie lub gryzienie siebie/otoczenia
- napięcie mięśni
- dyszenie
- brak apetytu
- agresywne zachowanie w stosunku do siebie/właściciela
- sztywna sierść i niezdrowy wygląd
Jak uspokoić zwierzę?
Metoda uspokojenia powinna być dobrana bezpośrednio do przyczyny stresu. Jeśli więc zauważymy, że pies zaczyna wysyłać nerwowe sygnały w momencie, w którym podnosimy na niego głos – ściszmy nieco ton; jeżeli zwierzę zaczyna zachowywać się nerwowo po odseparowaniu od właściciela (np. przebywa zamknięte w drugim pokoju) zaprzestańmy izolacji i spędzajmy ze zwierzakiem większą ilość czasu. Jeśli nie jesteś w stanie ustalić przyczyny stresu lub też proste sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu, to konieczna może okazać się wizyta w przychodni weterynaryjnej. Lekarz – po przeprowadzeniu z tobą krótkiego wywiadu dotyczącego zachowania zwierzęcia – zbada psa, a następnie dobierze metodę leczenia. W zależności od konkretnego przypadku konieczne może być np. sięgnięcie po leki uspokajające dla psa.