Rowerzyści niejednokrotnie spotykają się z trudnością pozostawienia roweru w miejscu publicznym – ryzyko kradzieży jest zbyt duże, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie istnieje możliwość przymocowania roweru do stabilnego uchwytu. W odpowiedzi na potrzeby osób jeżdżących na rowerach powstały stojaki na rowery.
Stojaki na rowery – różne rodzaje
Różnorodność modeli stojaków na rowery pozwala na ich zamontowanie w każdym miejscu. Stojaki dostępne są w wersjach ocynkowanych, ze stali nierdzewnej lub przeznaczone do zabetonowania. Ponadto producenci zostawiają możliwość pomalowania stojaków w dowolnym kolorze lub połączenia ich z szyldem reklamowym – podobne rozwiązania zachęcają do bliższego zainteresowania się ofertą, jaką są stojaki na rowery.
Stojaki różnią się od siebie także sposobem mocowania i ustawienia rowerów – ułożenie szeregowe wydaje się najbardziej popularne, jednak kołowe czy dwupoziomowe stojaki także cieszą się sympatią użytkowników.
Zastosowanie stojaków na rowery
Stojaki na rowery wykorzystywane są w miejscach użyteczności publicznej – w pobliżu urzędów, szkół oraz przedszkoli, w parkach miejskich, jak również obok miejsc pracy czy w bliskiej okolicy sklepów. Ich zamontowanie staje się odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy często przemieszczając się na rowerach napotykają trudności, wynikające z ograniczonych możliwości ich zaparkowania.
Wśród rosnącej popularności jeżdżenia na rowerze, wzrasta także zainteresowanie rozwiązaniami, ułatwiającymi przechowywanie rowerów, w tym wspomnianymi stojakami.
Zalety stojaków rowerowych
Wykorzystanie stojaków na rowery zapewnia bezpieczeństwo przed kradzieżą – możliwość przypięcia roweru za ramę do stojaka daje niemal stuprocentową pewność, że pozostawiony w ten sposób rower będzie bezpieczny.
Ponadto stojaki umożliwiają schludne zaparkowanie większej ilości pojazdów dwukołowych, bez efektu ich przewracania się – stojak zapewnia stabilną pozycję oraz oszczędność miejsca, dzięki funkcjonalnemu i przemyślanemu projektowi.
Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P