Obecny w ostatnich latach i coraz bardziej powszechny trend promujący zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, przyczynił się z jednej strony do wzrostu popularności rozmaitych zajęć o charakterze sportowym, z drugiej do zwiększenia popytu na sportowych specjalistów. Wśród nich coraz większe znaczenie zyskuje profesja określana jako trener personalny.
Kim jest trener personalny?
Najkrócej rzecz ujmując jest to ktoś, kto przygotowuje i prowadzi indywidualne treningi z daną osobą. Ale taki nowoczesny trener osobisty to nie tylko specjalista, który ukończył kurs trenera personalnego, a zatem posiada stosowne kwalifikacje merytoryczne. Oczywiście są one niezbędne, jeśli chce się profesjonalnie, skutecznie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa prowadzić z ludźmi zajęcia sportowe.
Od trenera wymaga się też umiejętności budowania pozytywnych relacji z klientem, motywowania go do osiągania celów osobistych i dbałości o całościowy, psychofizyczny rozwój klienta. Ukończenie kursu trenera personalnego może pomóc, ale nie skutkuje automatycznie osiągnięciem ważnej dla tego zawodu postawy – trener osobisty musi być nie tylko kimś w rodzaju nauczyciela, ale też psychologa, a nawet przyjaciela. Nie chodzi bowiem wyłącznie o techniczne wskazówki, ale o wzbudzenie wewnętrznej motywacji i pomoc w realizacji celów.
Czy kurs jest konieczny?
Odbycie kursu trenera personalnego, chociaż nie jest wymogiem prawnym, jeśli chodzi o wykonywanie tego zawodu, to jednak wydaje się warunkiem koniecznym, jeśli myśli się odpowiedzialnie o tej profesji. Indywidualne zajęcia wymagają bowiem szczególnego przygotowania, staranności i monitoringu opartych na rzetelnej wiedzy merytorycznej.
Same zajęcia trwają zazwyczaj około godziny, jednak przed rozpoczęciem całego cyklu prowadzący jest zobowiązany odbyć konsultacje z klientem, w wyniku których przygotowuje odpowiedni plan treningowy i ewentualnie plan żywieniowy. Opracowując strategię trzeba uwzględnić wiele czynników indywidualnych, wiek, stan zdrowia, kondycję, nawyki żywieniowe i inne. Zarówno ćwiczenia, jak i pozostałe elementy planu muszą być dostosowane do możliwości i potrzeb klienta.
Czym charakteryzuje się ta profesja?
Podstawą właściwych kompetencji do tego zawodu jest po pierwsze ukończony kurs trenera personalnego, po drugie ciągłe doskonalenie się, wreszcie zdobywane w codziennej pracy doświadczenie. Rzecz polega przecież nie tylko na znajomości metod treningowych i ćwiczeń, ale także wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki, fizjoterapii, dietetyki i innych dziedzin.
Dlatego też, oprócz prowadzenia zajęć, trener osobisty musi poświęcać dużo czasu na dalszą edukację, między innymi poprzez udział w szkoleniach, gdyż dopiero ciągle aktualizowana wiedza plus praktyka daje mu pewność, że dobrze i skutecznie wykonuje swoją pracę. Warto podkreślić, że praca trenera personalnego jest znacznie bardziej wymagająca i wiąże się z większą odpowiedzialnością, niż praca instruktora fitness lub siłowni.