Zwykle zaczyna się niewinnie – lekkie zaczerwienienie, uczucie swędzenia lub pękanie naskórka w miejscach, gdzie przeważnie nosimy zegarek, naszyjnik czy bransoletkę. Jednak z czasem dolegliwości nasilają się, coraz bardziej utrudniając codzienne funkcjonowanie. Przyczyną niepokojących symptomów nie jest ocieranie czy przejściowe problemy skórne, ale nadwrażliwość na popularny składnik nieszlachetnej biżuterii – nikiel.
Czym jest nikiel?
Nikiel jest pierwiastkiem należącym do tak zwanej grupy metali przejściowych. Jego złoża znajdują się w 23 krajach, między innymi w Rosji, Kanadzie, Australii i Indonezji. Tym, co wyróżnia nikiel na tle innych metali jest połyskująca, srebrzysto-biała barwa, stosunkowa łatwość obróbki i wysoki poziom odporności na matowienie i zarysowania. Ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne, nikiel jest powszechnie używany do produkcji większości zasobów stali nierdzewnej.
Uwaga: alergen!
Nieszlachetna biżuteria, klamki, igły, suwaki, sztućce, sprzęt AGD i oprawki okularów to tylko część przedmiotów, które stanowią dla alergików potencjalne zagrożenie. Żyjąc we współczesnym świecie, nie sposób całkowicie wyeliminować niklu z najbliższego otoczenia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów, nowoczesne metody produkcji oraz wysoki stopień zanieczyszczenia spowodowały, że od niklu nie są wolne nawet produkty spożywcze!
Uczulenie na biżuterię – jak z nim walczyć?
Uczulenie na biżuterię jest powszechnym problemem, który nazwać można plagą naszych czasów. Szacuje się, że w samej Europie aż 15% społeczeństwa jest dotkniętych alergią niklową. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się nastolatki, gdyż to one są głównymi nabywczyniami biżuterii, w której poziom niklu często przekracza bezpieczne dawki. Ratunkiem dla alergików okazują się specjalne żele i maści barierowe o bogatym składzie dostępne na stronie alergiananikiel.pl.