Wybór odpowiedniej wanny wydaje się z pozoru błahą czynnością. Nie warto jednak zapominać o tym, że zwykle jest to zakup na lata, a od tego jak dobrze wanna będzie dopasowana do wszystkich domowników, zależeć będzie ich komfort kąpieli.
Zdecydowana większość dostępnych na rynku wanien wykonana jest z akrylu. Różnice w modelach poszczególnych producentów sprowadzają się głównie do grubości tworzywa, z których są wykonane. Dwa najpopularniejsze rodzaje to prostokątne oraz narożne.
Wanna narożna
Ma kształt trójkąta. Jeśli jego boki nie są równej długości, wanna jest asymetryczna i wtedy wybierać należy między wanną prawą i lewą. Symetryczna wanna narożna może być montowana w dowolny sposób.
Wanny narożne wizualnie bardziej odpowiadają większości użytkowników niż wanny prostokątne. Na pierwszy rzut oka wydają się większe. Również dodatkowe podparcia, podłokietniki i półki, zintegrowane z wanną, potęgują to wrażenie.
Warto jednak przed zakupem takiej wanny usiąść w niej na sucho i spróbować rozprostować nogi. Osoby wysokie mogą mieć z tym spory kłopot, ponieważ z racji ograniczeń konstrukcji, wanny narożne są zwykle krótsze od prostokątnych pomimo tego, że wizualnie sprawiają wrażenie zupełnie odwrotne.
Podobnie jest z wysokością ścianek wanny narożnej. W porównaniu do wanien prostokątnych, symetryczne i asymetryczne są z reguły płytsze. Jeśli dodamy do tego mniejszą długość, użytkownik będzie musiał leżeć w niej z nogami ugiętymi w kolanach, których nie zakryje poziom wody. O gorącej, pełnej piany i komfortowej kąpieli nie ma więc co marzyć.
Oczywiście na rynku dostępne są wanny narożne, które posiadają tak duże wymiary, że dorosły człowiek zmieści się w nich bez żadnych problemów. Jednak takie wanny zajmują bardzo dużo miejsca, a modele narożne zwykle wybierane są do małych łazienek.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne
Wanny prostokątne
Klasyczna wanna ma kształt prostokąta i takie też wanny pamięta pewnie większość klientów z rodzinnych domów. Stare wykonane były z żeliwa i blachy i poza tym, że idealnie „trzymały” ciepło, nie posiadały praktycznie żadnych zalet. Były okropnie ciężkie, emaliowane powierzchnie łatwo można było uszkodzić i bardzo trudno skutecznie naprawić, a odsłonięty fragment metalu szybko rdzewiał.
Współczesne akrylowe wanny prostokątne pozbawione są wad swoich protoplastów. Regularny kształt umożliwia wygospodarowanie dużej kubatury przy zachowaniu stosunkowo niewielkich wymiarów zewnętrznych. Mniej tworzywa użytego do wykonania wanny, obniża jej koszt. Część kąpielowa wanny prostokątnej jest z reguły dłuższa niż w wannie narożnej. Wanny prostokątne są również głębsze niż te trójkątne.
Powyższe cechy wanien prostokątnych sprawiają, że z dopasowaniem ich do wygody użytkowników będzie mniej kłopotu niż w przypadku wanien narożnych. Kąpiel w prostokątnej wannie będzie naprawdę komfortowym i relaksującym zakończeniem pełnego pracy dnia.