Czy suplementacja witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym jest konieczna? Witamina D to substancja niezwykle ważna dla ludzkiego zdrowia. W odróżnieniu od innych witamin, jej głównym źródłem nie jest dieta – jej synteza w organizmie zachodzi bowiem pod wpływem słońca. Dlatego w pochmurne miesiące nietrudno o niedobór witaminy D.
W tekście odpowiadamy na pytania:
- Czym jest witamina D i jakie funkcje pełni w organizmie?
- Jakie są źródła witaminy D i skąd biorą się jej niedobory?
- Czy suplementacja witaminy D jesienią i zimą jest konieczna?
Witamina D – niezbędna dla zdrowia
Witamina D to tak naprawdę 3 związki chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach: ergokalcyferol (witamina D2), cholekalcyferol (witamina D3) oraz 25-hydroksycholekalcyferol. Ze względu na bardzo ważne funkcje, które witamina D pełni w ludzkim organizmie, specjaliści twierdzą, że jej oddziaływanie jest bliższe aktywności hormonów niż innych witamin.
Witamina D odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie, czyli za prawidłową mineralizację i rozwój kości. Jej niedobór, zwłaszcza u dzieci, grozi powstawaniem wad postawy i krzywicy, a u kobiet w wieku pomenopauzalnym – osteoporozy. Witamina D jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, pobudza szpik do produkcji komórek odpornościowych, przyczynia się do właściwej pracy wielu struktur mózgowych, chroni przed występowaniem depresji, reguluje pracę hormonów tarczycy, a nawet ma wpływ na płodność.
Witamina D – gdzie można ją znaleźć?
Niewielkie ilości witaminy D znaleźć można w niektórych pokarmach, przede wszystkim tłustych morskich rybach (makreli, tuńczyku, łososiu), grzybach, drożdżach, jajach oraz maśle. Zdecydowanie większe ilości witaminy D są wytwarzane w ludzkiej skórze pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. W pewnej grupie komórek naskórka dochodzi wówczas do procesów chemicznych, które prowadzą do powstania najpierw prewitaminy D3, a później pełnowartościowej witaminy D3. Ta zaś trafia następnie do krwi i tam łączy się z odpowiednimi białkami.
Jak wyliczono, ekspozycja skóry na słońce pozwala pokryć od 80 do 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Powinna to być oczywiście ekspozycja kontrolowana – wystarczy do tego 15 minut na słońcu z odsłoniętymi przedramionami i podudziami w godzinach od 10:00 do 15:00 – bez kremów z filtrem. Niestety w naszej szerokości geograficznej naturalna synteza witaminy D w organizmie możliwa jest tylko w okresie od maja do września – jedynie wtedy bowiem słońce świeci wystarczająco mocno. W pozostałych miesiącach roku konieczna staje się suplementacja tej witaminy, bo w praktyce nie ma możliwości, by dzienne zapotrzebowanie na nią pokryła dieta.
Witamina D – zasady suplementacji
Co ważne, konieczność suplementacji witaminy D w okresie jesienno-zimowym w Polsce została potwierdzona przez niezależnych specjalistów, a nawet powstały w tym celu oficjalne wytyczne przygotowane przez naukowców. I tak np. u noworodków i niemowląt do 12. miesiąca życia konieczna jest suplementacja całoroczna w ilościach 400–600 IU na dobę. U zdrowych dzieci w wieku do 10 lat od października do marca zalecana jest suplementacja w dawce 600–1000 IU na dobę. Młodzież do 18. roku życia w tych samych miesiącach powinna suplementować 800–2000 IU witaminy D na dobę. Taka sama jest dawka zalecana dla osób dorosłych do 65. roku życia. W przypadku seniorów – z uwagi na niższą skuteczność syntezy skórnej witaminy D – suplementacja powinna trwać cały rok (w dawce 800–2000 IU na dobę).
Co ważne, przedawkowanie witaminy D – choć się zdarza – jest tak naprawdę mało prawdopodobne. Oczywiście dla bezpieczeństwa należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich oraz informacji dotyczących dawkowania, zawartych na opakowaniach suplementów. Szeroki wybór takich produktów w dobrych cenach znaleźć można na Allegro.