Żelbet został wynaleziony przez Joseph-Louis Lambot w 1848 roku, kiedy po raz pierwszy powstała budowla jego autorstwa z wykorzystaniem konstrukcji żelbetowych. Kilka lat później francuski ogrodnik Joseph Monier, stworzył donice na kwiaty, używając do ich wykonania betonu zbrojonego siatką. W momencie kiedy zauważył, że donice zbudowane w ten sposób nie pękają na mrozie – opatentował pomysł.
Podstawy
Konstrukcje żelbetowe, wciąż nazywane wynalazkiem XIX wieku, są obecnie bardzo powszechnie wykorzystywane. W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie budowanie bez użycia konstrukcji żelbetowych. Oba materiały, z których wykonywane są konstrukcje żelbetowe, charakteryzują się świetnymi właściwościami i wzajemnie uzupełniają się. Dzięki temu budowanie staje się coraz prostsze technologicznie i jednocześnie zyskuje na jakości oraz trwałości. Zastosowanie ich razem, jednocześnie, czyni konstrukcje idealne. Beton jako i zbrojenie są materiałami ogniotrwałymi. Beton ponad to jest niezwykle odporny na znaczne obciążenia. Zyskuje na plastyczności i rozciąganiu, poprzez zastosowanie właśnie metalowych elementów w zbrojeniu.
Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić budowanie bez użycia konstrukcji żelbetowych bez względu czy jest budowany dom jednorodzinny czy budynki o charakterze usługowym bądź przemysłowym. Aby móc cieszyć się długą żywotnością budynków do których wybudowania stosuje się właśnie konstrukcje żelbetowe, należy pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu.
Zabezpieczanie konstrukcji żelbetowych
Aby żelbet był w stanie spełniać swoje wszystkie funkcje, a także aby jak najdłużej zachował dobre właściwości, powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Jest to zabieg w który zdecydowanie warto zainwestować czas oraz pieniądze. Stosunkowo niewielkim w finalnym rozrachunku, kosztem jesteśmy w stanie uzyskać budowle o maksymalnie długim czasie żywotności.
Na początku, należy zadbać o odpowiednie zaizolowanie otuliną, prętów stalowych, które znajdują się wewnątrz betonu. Zabezpieczy to przed procesem korozji. Sam beton nie będzie ulegał korozji, ale jest on narażony na niszczący proces karbonatyzacji. Jest to proces w którym działają gazy oraz dwutlenek węgla, sprawiają że powierzchnia betonu staję się szorstka, chropowata, zdecydowanie obniżone zostają także właściwości wytrzymałościowe na warunki atmosferyczne betonu.
Dlatego tak ważnym etapem jest proces odpowiedniego zabezpieczenia samego betonu. Wykonać należy impregnację poprzez nałożenie odpowiedniej powłoki zabezpieczającej. Najważniejsze jest aby ograniczyć możliwość przenikania agresywnych gazów w głąb betonu. Do tego celu, idealnie sprawdzą się preparaty impregnujące ze środkami hydrofobizującymi. Ponad to, dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać ciekawą, dekoracyjną zewnętrzną warstwę. Impregnat taki poprawia także właściwości mrozoodporne konstrukcji oraz skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem wody.
Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe fabud – fabudwkb.com.pl.
Nakładanie takiej zabezpieczającej warstwy nakłada się tradycyjnie, używając pędzla lub w mechaniczny sposób poprzez natrysk.
Ważne jest aby preparat służący do ochrony konstrukcji żelbetowych był nakładany na czystą i suchą powierzchnię. Tylko wtedy będziemy w stanie zachować wszystkie właściwości konstrukcji wykonanych z żelbetu.