Wycieczki skiturowe nie są nowym trendem wśród aktywności fizycznych. Wprost przeciwnie – są to powracające do łask zajęcia modne kilkadziesiąt lat temu. Co w nich urzeka i jak zacząć swoje przygody ze skiturostwem?
Wycieczki skiturowe.
W internecie znajdziemy zimą mnóstwo ogłoszeń na temat organizowanych wycieczek skiturowych. W tym temacie przodują górale, jako że na co dzień mają styczność z górami. Zima to nie tylko narciarstwo stokowe, skoki narciarskie i saneczkarstwo, ale także właśnie trekking, chociaż z powodu śniegu i trudniejszych warunków, wygląda on zgoła inaczej, niż w lecie.
Oczywiście, tego typu trekking wymaga całkiem innego przygotowania, nie tylko fizycznego, ale także i lepszego zaopatrzenia w sprzęt. Zima, śnieg i niskie temperatury wymagają od uczestników wycieczek skiturowych zakupu lub wypożyczenia odpowiedniego wyposażenia: narty, buty i wiązania, plecak z prowiantem, bielizna termoaktywna, ciepła odzież. Warto zwrócić na to uwagę przed wyjściem w góry, ponieważ standardowo taka wycieczka skiturowa trwa od 5 do nawet 10 godzin (czasami więcej), a bardzo ciężko o naprawianie ewentualnych błędów w tym zakresie podczas trasy.
Wycieczka zorganizowana czy na własną rękę?
Wielu nas zastanawia się jak podejść do tematu – czy dołączyć do grupy zorganizowanej, czy może iść na własną rękę. Pierwsza opcja wiąże się z wykupem miejsca w takiej grupie (ceny wynoszą zazwyczaj powyżej 150 złotych, w zależności od grupy i organizatora), ale zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo. A ono jest kluczowe podczas wędrówek po górach, w szczególności w utrudnionych warunkach, z którymi mamy do czynienia w zimie. Na drugą opcję mogą się pokusić doświadczeni skiturowcy, ale nawet w takim przypadku odradza się samotne wędrowanie. Jeżeli bardzo nie chcemy wykupować miejsca w zorganizowanej grupie, to zwołajmy kilku przyjaciół i razem wyruszmy na niewymagającą trasę.
Mówią, że wszystko jest dla ludzi, jednak trzeba pamiętać, że tego typu wycieczki skiturowe są wymagającym sportem. Kilka godzin w śniegu i zimnie, pokonywanie czasami sporych przewyższeń, a na koniec zazwyczaj zjazd ze stoku. Musimy więc mieć pewność co do swojej kondycji i stanu zdrowia, żeby nie spotkała nas przykra niespodzianka podczas wędrówki. Im lepiej przygotujemy się do wyjścia, tym większa szansa, że wrócimy z wycieczki skiturowej zadowoleni, a ta nie będzie naszą ostatnią przygodą z narciarstwem.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/oferta.