Coraz więcej uwagi poświęca się bezpieczeństwu w miejscach pracy. Podczas licznych inspekcji BHP wychodzą na jaw wszelkie nieprawidłowości, które w dłuższej perspektywie mogą bowiem szkodzić naszemu zdrowiu i życiu. Specjaliści od medycyny pracy biją na alarm – pracujemy w miejscach niedopasowanych do konkretnych warunków. Aby to zmienić konieczne jest stosowanie nowoczesnych technologii oraz liczne remonty i przebudowy hal, aby można było w nich wykorzystać urządzenia zwiększające nasze bezpieczeństwo. Jakie to urządzenia i kiedy się je stosuje?
Najczęściej wymienianymi zagrożeniami w miejscach pracy, takich jak zakłady produkcyjne, są wybuchy oraz zatrucia gazem. Najczęściej ma to miejsce w zakładach farmaceutycznych, galwanicznych, chemicznych, ale też w kopalniach, głęboko pod ziemią. Odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowie pracowników leży na barkach pracodawcy, którego obowiązkiem było nie tylko odpowiednie dopasowanie hali, ale też zapewnienie pracownikom strojów ochronnych, maseczek.
Zagrożenia wynikające z gromadzenia się trujących gazów
Wentylowanie, odprowadzanie trujących gazów – to podstawa w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy dla osób przebywających w tego rodzaju zakładach. Trujące gazy mogą wpływać na naszą percepcję, powodować zmęczenie, bóle głowy, mdłości, omdlenia oraz wiele innych. Aby zapobiegać temu procesowi konieczne jest instalowanie odpowiednich wentylatorów, np. osiowych. Producent wentylatorów osiowych zapewnia, że produkty te doskonale nadają się do pracy również w trudnych warunkach. Wszystko za sprawą wysokiej klasy materiałów wykorzystanych do ich budowy. Najczęściej są to tworzywa odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Zadaniem wentylatorów jest mieszanie powietrza oraz usuwanie toksyn z powietrza, a tym samym: podnoszenie bezpieczeństwa podczas pracy.