Zastosowanie w budownictwie stalowych konstrukcji jest obecnie bardzo szerokie. Jednak nie ma rozwiązań idealnych, i pomimo licznych zalet użycia profili stalowych, zapewne znajdą się też jakieś wady. Warto mieć pełny ogląd sytuacji, zanim zabierzemy się za budowę np. domu na stalowym szkielecie. Co więc musimy wiedzieć o profilach?
Lekkość konstrukcji oraz łatwość wykonania
Zastosowanie profili stalowych gwarantuje nam niską wagę konstrukcji przy zachowaniu nośności i wytrzymałości tradycyjnie wykorzystywanych elementów. Waga profilu stalowego jest nieporównywalnie niższa od wagi cegły czy pustaka o tej samej wielkości. Podobnie rzecz ma się z chętnie wykorzystywanym obecnie w budownictwie drewnem.
Ma to ogromne znaczenie w wypadku wykonywania nadbudowy budynku lub ustawiania ścianek działowych w pomieszczeniach, ponieważ ściany nośne i stropy mają ograniczoną wytrzymałość. Nie możemy ich więc bez zahamowań przeciążać, aby nie doprowadzić do osłabienia lub, co gorsza, pękania budynku.
Profile stalowe gwarantują nam także łatwość wykonania konstrukcji. Wystarczy docięte elementy połączyć w odpowiedni sposób i gotowe. Nie wymagają one stosowania zaprawy czy kleju, których nakładanie jest pracochłonne, a czas wysychania długi. Daje nam to dużą oszczędność czasu i pieniędzy, co ma duże znaczenie w wypadku, jeśli wykonanie budowli zlecamy fachowcom.
Całkowita dowolność pod względem wyglądu budynku
Profile stalowe zostaną przez projektanta dopasowane do naszych potrzeb i fantazji. Dzięki możliwości dowolnego kształtowania profili możemy uzyskać budynek czy obiekt o nawet najbardziej oryginalnych i fantastycznych kształtach.
Jeśli więc marzą nam się w naszym nowym domu okrągłe drzwi i okna lub dach w kształcie kopuły – żaden problem. Dzięki zastosowaniu tej technologii ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. No i grubość portfela.
Wady
Jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje wady, których pominąć milczeniem nie można. Wadami tymi są:
– jeżeli profile stalowe nie zostaną w odpowiedni sposób zabezpieczone, mogą zacząć korodować. Aby uniknąć zniszczenia konstrukcji, musimy dbać o zabezpieczenie antykorozyjne oraz przeciwpożarowe, a to generuje koszty i zabiera czas;
– transport – ze względu na ich wrażliwość, profile należy przewozić odpowiednio zabezpieczone;
– większy koszt projektu, który wymaga zastosowania nowoczesnych komputerów i programów, znacznie większej ilości obliczeń. To z kolei przekłada się na dłuższy czas pracy architekta, generując dodatkowy koszt;
– cena kształtowania elementów oraz materiału, z którego się wykonuje profile, jest stosunkowo wysoka. Droga jest także technologia, czyli zastosowanie nowoczesnych, wyspecjalizowanych maszyn.
Podsumowując
Zastosowanie lekkich stalowych konstrukcji ma szereg znaczących zalet, jednak ich cena jest nadal stosunkowo wysoka. To z pewnością może zniechęcać do wykorzystania tej akurat technologii. Jeśli natomiast planujemy budowę lub rozbudowę domu – warto zastanowić się czy jednak zalety nie równoważą jej wysokiej ceny.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez hurtownię stali a Euromixstal