Wykorzystanie zbiorników przemysłowych jest coraz powszechniejsze – możemy spotkać je w zakładach chemicznych, przetwórczych, farmaceutycznych. Zazwyczaj są wykorzystywane do składowania substancji toksycznych, żrących – wszystko po to, aby uniemożliwić skażenie środowiska czy zachorowania u ludzi.
Co powinniśmy wiedzieć o zbiornikach? Przede wszystkim to, iż są dedykowane do składowania nie tylko substancji toksycznych, ale np. wody. Rozwiązanie to jest często w dużych miastach, gdzie istnieje możliwość problemów z dojazdem straży pożarnej w razie pożaru. Budynki posiadają specjalne piętra z dedykowanymi zbiornikami przemysłowymi, w których przechowywana jest woda. Zbiorniki takie tworzone są na zamówienie – w tym celu pobierana jest miara z przeznaczonego na ten cel pomieszczenia. Kolejnym etapem jest dokładne zmontowanie elementów. Aby obiekt mógł być odpowiednio użytkowany, producent musi wystosować dedykowaną instrukcję dla każdego, tworzonego na zamówienie zbiornika. W instrukcji znajduje się sposób użytkowania, konserwacja, zasady działania w razie awarii.
Zbiorniki na odpady chemiczne
Olbrzymia ilość zakładów przetwórczych czy chemicznych w Polsce sprawia, że odsetek toksycznych odpadów zwiększa się z roku na rok. Zbiorniki przemysłowe są idealnym rozwiązaniem do ich przechowywania. Sprawdzą się w firmach samodzielnie utylizujących toksyny, jak i tych, które muszą czekać na odbiór substancji trujących przez inne jednostki.
Zbiorniki tworzone są z trwałych materiałów – najczęściej są to wzmocnione metale, odporne na działanie rdzy, wilgoci. Pojawienie się korozji mogłoby bowiem spowodować zerwanie płaszcza ochronnego i wyciek przechowywanych substancji. Zbiorniki posiadają najczęściej jeden lub dwa wloty, umożliwiające wlewanie i spuszczanie przechowywanych płynów.