Nikiel to metal, który powszechnie występuje w naszym otoczeniu. Został odkryty w XVII wieku przez szwedzkiego chemika. Szybko zauważono jest antykorozyjne właściwości, stosunkowo łatwą obróbkę oraz wysoki połysk i znaleziono dla niego zastosowanie w produkcji. W efekcie niemal każdy metalowy przedmiot zawiera w sobie domieszki niklu. Mimo tego, że wszyscy non stop narażamy naszą skórę, a nawet układ pokarmowy, na kontakt z silnym alergenem, to pewne grupy osób są w podwyższonej grupie ryzyka. Sprawdź, czy Ty też musisz mieć się na baczności!
Nikiel w pracy
Według raportów Europejskiego Urzędu Statystycznego, choroby skórne są na drugim miejscu wśród chorób zawodowych Europejczyków, a roczne straty z nimi związane szacuje się na około 600 milionów euro. Na najczęstszy kontakt z alergenem narażeni są przede wszystkim pracownicy fabryk i zakładów przemysłowych, którzy mają styczność z metalowymi przedmiotami. W grupie ryzyka są fryzjerki, pracownicy służby zdrowia, kasjerki i gitarzyści. Ponadto, szczególną ostrożność powinny zachować kosmetyczki – nikiel jest domieszką większości kosmetyków o mocnej pigmentacji, więc głównie cieni do powiek, maskar czy kredek do oczu.
Jak się zabezpieczać?
Przede wszystkim, alergii niklowej nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie doprowadzić do remisji schorzenia poprzez stosowanie odpowiednich środków. Najlepszą metodą na walkę z alergią jest maksymalna redukcja kontaktu z alergenem. O ile to możliwe, ręce i dłonie warto ochraniać rękawicami wykonanymi z kauczuków lub tworzyw sztucznych. Kolejną, najbardziej rozpowszechnioną metodą jest stosowanie preparatów barierowych w postaci żelów i maści. Innowacyjnym i nowatorskim rozwiązaniem, które przynosi ulgę alergikom zmagających się z problemem uczulenia na nikiel jest linia specjalistycznych kosmeceutyków zaprojektowana w Laboratorium Badawczo-Rozwojowym KF Niccolum.
Czytaj więcej: alergiananikiel.pl.