Przepisy BHP jasno określają wszelkie zagrożenia dotyczące wykonywania konkretnych zawodów. Najczęściej są to zagrożenia związane z bezpośrednim kontaktem z czynnikiem drażniącym (ogień, toksyczny gaz), zagrożenia związane z wykonywanie konkretnych czynności (np. podnoszenie ciężkich przedmiotów). Ochrona pracownika powinna być priorytetem każdego przedsiębiorcy. Niewywiązanie się z tych obowiązków może grozić olbrzymimi karami.
Ubrania ochronne
Najczęściej stosowanymi środkami ochrony doraźnej są odpowiednie elementy stroju. Może być to cały kombinezon ochronny, ale również maseczki, okulary chroniące oczy, rękawice, ochraniacze na kolana i łokcie. Kombinezony tworzone są głównie jako ochrona przed silnym zabrudzeniem czy działaniem bakterii. Maseczki na twarz mają chronić przed możliwością wnikania drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza organizmu. Rękawiczki z materiałów tekstylnych najczęściej tworzone są aby chronić przed ubrudzeniem. Lateksowe służą podczas pracy w szpitalach czy przychodniach.
Zdarza się, że pracownicy narażeni są na działanie niskich i wysokich temperatur. W takich miejscach obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniej odzieży ochronnej, jak również masek na twarz i rękawic.
Do niezbędnego wyposażenia w wielu miejscach pracy zalicza się także kaski. Są one niezbędne na placach budowy, w kopalniach, w miejscach zagrożonych zawaleniem.
Dodatkowe zabezpieczenia w miejscu pracy
Dla wyższego poziomu bezpieczeństwa pracowników w firmie można zamontować także wentylatory przemysłowe (więcej informacji na stronie planetfan.pl). Są one dopasowane do specyficznych warunków panujących w konkretnych zakładach. Ich zadaniem może być zwiększanie przepływu powietrza, ale także zapobieganie wybuchom, usuwanie nadmiaru toksyn z powietrza i wiele innych. Wentylatory tworzone są z materiałów odpornych na działanie niskich i wysokich temperatur. Ten aspekt sprawia, że świetnie sprawdzają się w hutach, chłodniach i innych miejscach o nietypowych warunkach.