Praca detektywa kojarzona jest przede wszystkim ze śledzeniem osób podejrzanych i pasjonującymi pościgami. Polscy detektywi przestrzegają jednak, że obraz ten wykreowany jest przede wszystkim przez literaturę i telewizję – współczesna praca detektywa więcej ma wspólnego z pracą śledczego, niż z pasjonującymi scenami z poczytnych kryminałów. Jak wygląda prawda?
Praca detektywa
Czy to detektyw Warszawa, czy detektyw z mniejszego miasta, praca wygląda podobnie. Detektywi specjalizują się przede wszystkim w dostarczaniu informacji na temat konkretnych osób – mogą być to osoby zaginione i poszukiwane, osoby podejrzewane o celowe ukrywanie się (np. w celu uniknięcia płacenia alimentów), ale także osoby podejrzane o przestępstwa podatkowe, finansowe. Okazuje się, że spora część klientów biur detektywistycznych to przede wszystkim… małżonkowie, posądzający swoje drugie połowy o zdradę. Bez względu na rodzaj zlecenia pierwszym zadaniem detektywa jest zdobyć szczegółowe informacje związane z osoba podejrzaną i dowiedzieć się, co może być powodem jego ukrywania się, niecodziennego zachowania.
W tym celu prowadzona jest przede wszystkim obserwacja – detektyw może dokonywać jej samodzielnie lub też oddelegować do tego zadania swoich zaufanych współpracowników.
Jakiego sprzętu używa detektyw?
Podstawowym narzędziem pracy detektywa jest bez wątpienia komputer – musi mieć on miejsce, gdzie przechowywane są wszelkie dokumenty, raporty dla klientów. Detektywi nie mogą obyć się również bez niezawodnych samochodów oraz sprzętu takiego jak aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, kamery. Służą one przede wszystkim do tworzenia zdjęć, które mogą posłużyć później jako materiały dowodowe w sprawach sądowych.
Codzienna praca detektywa to przede wszystkim praca przy biurku – musi on nie tylko odpowiednio katalogować zebrane materiały, ale i sporządzać ich wnikliwą analizę.