Grunty inwestycyjne dostępne w naszym kraju przyciągają uwagę inwestorów. Zachętą jest między innymi zróżnicowana cena, jak też wiele dostępnych lokalizacji, czy funkcjonalne zastosowanie pod budowę konkretnych obiektów.
Działki pod budowę mieszkań
Wśród dostępnych terenów, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się działki inwestycyjne, które posłużą pod budowę mieszkań. Na obrzeżach miast są to miejsca, w jakich mają powstać mieszkania o średnim standardzie, które należą do tańszych nieruchomości. Cena za metr kwadratowy waha się w tym przypadku od 100 do 450 złotych. Z kolei im bliżej śródmieścia, tym ceny stają się wyższe i tak za metr kwadratowy w centrum można zapłacić od 500 do 800 złotych, a za działkę, na której ma powstać luksusowy apartamentowiec, nawet do 2000 zł za metr kwadratowy.
Popularność działek inwestycyjnych jest również wysoka w regionach, które przyciągają głównie turystów. Tutaj z kolei zainteresowaniem cieszą się te tereny, które można wykorzystać pod budowę pensjonatów, czy lokali, które można wynajmować. Z kolei analogicznie w regionach, gdzie znajdują się uzdrowiska, najbardziej poszukiwane są tereny, jakie umożliwiają wybudowanie ośrodków wypoczynkowych, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych i dla osób starszych.
Działki pod budowę obiektów przemysłowych
Dla wielu nabywców liczą się też działki inwestycyjne, które mogą być wykorzystane do budowy obiektów przemysłowych. Przede wszystkim zaś takie, które od razu określają, jakiego typu nieruchomości mogą powstać na danym terenie. W mniejszych miastach największym powodzeniem cieszą się grunty, które można wykorzystać pod budowę centrum handlowego. Natomiast na działkach inwestycyjnych, znajdujących się przy różnych trasach, nabywcy planują najczęściej wybudować hotele, bądź też niewielkie obiekty gastronomiczne.
Działki inwestycyjne, które również przyciągają uwagę to te, które można przeznaczyć pod budowę magazynów, w tym z częścią produkcyjną. By można było zrealizować taką inwestycję na terenie miasta, działka powinna osiągać metraż rzędu od 3 do 6 tysięcy metrów kwadratowych. Jeżeli zaś na działkach przemysłowych ma rozkwitnąć działalność przemysłowa, wówczas na terenie miasta potrzebny jest grunt o powierzchni półtora hektara. Z kolei na obrzeżach najbardziej poszukiwane pod tym względem są działki, których powierzchnia wynosi nawet 10 hektarów.
Zróżnicowana oferta gruntów
Jak można zauważyć, oferta gruntów jest niezwykle zróżnicowana i może zależeć od wielu różnych czynników. Składa się na nią przede wszystkim lokalizacja, ale także to, pod jaką realizację ma być przeznaczona dana działka. Nie można też pominąć konkurencyjności wybranej oferty – im więcej będzie zainteresowanych danym gruntem, czy też regionem, w jakim wybrane działki są dostępne, tym cena będzie oczywiście wyższa.
Popularność gruntów wciąż wzrasta, co głównie wynika z faktu, iż rośnie zapotrzebowanie między innymi na obiekty przemysłowe. Wyznacza się więc wiele terenów, które są sprzedawane pod konkretne projekty budowlane, a nawet wyburza stare budownictwo, by na danej działce mogły powstać bardziej atrakcyjne obiekty.