Każda tradycja kulinarna ma swoje cechy charakterystyczne. Wynikają one naturalnie z różnego rodzaju czynników. Nie czas i miejsce na skomplikowaną analizę tego zjawiska. Faktem jest, że upodobania kuchenne cechują się pewną regionalizacją, pomimo postępującej globalizacji. Polskie jedzenie ma niewątpliwie swoje atuty.
Polska tradycja kulinarna
W naszym pięknym kraju zwykło się jadać raczej tłusto, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Dominuje więc przywiązanie do mięsa i jego przetworów, pieczywa czy nabiału. Ryby, warzywa i owoce stanowią mniejszą, chociaż istotną część spożywanych potraw. Niestety, często w formie przetworzonej, co czasem powoduje utratę pewnych cennych składników. Świeże produkty spożywa się zwłaszcza wiosną i latem.
Jest pewne ogniwo pośrednie w tym łańcuchu pokarmowym. Stanowią je zupy, które cieszą się w Polsce dużą popularnością. Z apetytem jadamy rosół, pomidorową, grochówkę, fasolową, ogórkową czy zupę z dyni. Także barszcz czerwony, najlepiej z uprawianych w kraju buraków. Często jest on robiony z koncentratu barszczu czerwonego.
Przydatna substancja
Współczesne tempo życia wymusza szukanie rozwiązań, zmniejszających czas sporządzania potrzebnych produktów. Widać to dobrze na przykładzie robienia barszczu czerwonego. Zamiast samemu przygotowywać buraki do zupy, można wykorzystać gotowy koncentrat barszczu czerwonego.
Dostępny jest on zwykle w różnych pojemnikach, najczęściej szklanych butelkach i słoikach. Tego typu opakowanie najlepiej służy przechowywaniu tej przydatnej substancji. Pozwala zachować walory zarówno smakowe, jak i odżywcze. Koncentrat barszczu czerwonego jest bogaty w przydatne mikroelementy, witaminy A, B1, B2, C i PP oraz magnez, potas, sodę, wapń. Zawiera także mniejsze ilości innych pierwiastków oraz aminokwasy i barwniki.
Pozytywne efekty
Spożywanie barszczu czerwonego ma niezwykle korzystny wpływ na organizm człowieka. Oczywiście, jeżeli korzysta się z jego dobrodziejstw z należytym umiarem. Wyżej wymienione składniki, wraz z dodanymi do zupy przyprawami, pozytywnie oddziałują na układ pokarmowy i nie tylko.
Przyczynia się tym samym do poprawy samopoczucia. Dobrze, jeśli można delektować się nim w doborowym towarzystwie. Wtedy wzrasta chęć do życia i dalszego konsumowania innych bardziej lub mniej wykwintnych potraw.