Prawie nikt nie lubi chodzić do lekarza. Przychodnie i szpitale kojarzą nam się z chorobą, dolegliwościami, zabiegami. Mimo to każdy wie, że lekarze są nam bardzo potrzebni i stają się naszymi najlepszymi przyjaciółmi w momencie kiedy walczymy o swoje zdrowie. Nie ma jednak osób, które są alfami i omegami – nie każdy lekarz zna się na wszystkim. Dlatego istnieją liczne specjalizacje lekarskie. Warto o nich wiedzieć, aby, w razie potrzeby, udać się do odpowiedniego specjalisty.
Lekarz rodzinny
Niektórym wydaje się, że lekarz pierwszego kontaktu, którego odwiedzają w przychodni lub który przyjeżdża na wizytę domową nie jest specjalistą. Nic bardziej mylnego. Medycyna rodzinna to również jedna ze specjalizacji. Jest ona bardzo szeroka – co prawda lekarz rodzinny nie musi znać szczegółowego postępowania w przypadku urazów kości czy chorób płuc, ale powinien dokonywać wstępnej diagnozy i kierować do innych specjalistów. W tym fachu niezwykle ważna jest umiejętność przeprowadzania dobrego wywiadu z chorym, który pozwoli na wyłapanie wszelkich nieprawidłowości.
Ortopeda
Założy gips, ortezy na opadającą stopę lub zleci ćwiczenia rehabilitacyjne. Ortopeda to specjalista zajmujący się układem ruchu. Do niego udajemy się więc ze złamaniami, zwichnięciami czy po prostu bólem kości i stawów, w celu zdiagnozowania naszej choroby. Ten lekarz często zamiast tabletek zaleca inne rozwiązania, na przykład założenie ortezy na opadającą stopę albo rehabilitację. W przypadku dolegliwości związanych na przykład z bólem pleców ćwiczenia często okazują się niezwykle skuteczne.
Ginekolog
W poczekalni u tego lekarza raczej trudno jest trafić na jakiegoś mężczyznę. Ginekolog to lekarz zajmujący się kobiecym układem rodnym. Szczególnie ważną rolę odgrywa w okresie ciąży. Prowadzi ją i później towarzyszy pacjentce podczas porodu.
Panie zazwyczaj nie przepadają za wizytami u ginekologa i badaniami przeprowadzanymi na fotelu ginekologicznym. Warto jednak ich nie unikać i regularnie wykonywać cytologię oraz inne badania profilaktyczne.
Stomatolog
Dlaczego tak wiele osób nie lubi wizyt u dentysty? Ponieważ kojarzą nam się one z bólem. Kiedy przychodzimy do stomatologa z silnym bólem zęba, trudno się dziwić, że wizyta trwa długo, a leczenie jest kosztowne i bolesne. Dlatego warto udawać się na kontrolę stanu uzębienia przynajmniej raz na pół roku. Możliwe są wówczas do wychwycenia nawet drobne ubytki, których naprawa nie będzie droga ani szczególnie bolesna. Warto więc nie bać się dentysty, tylko regularnie go odwiedzać.