Niewątpliwie, tym co decyduje o solidności dachu jest zadbanie o każdy pojedynczy jego szczegół. Jeśli zaś chodzi o ów szczegóły, najważniejszym wydają się obróbki blacharskie. Wymagające stosunkowo niewielkiego nakładu pracy zamontowanie obróbek to bardzo ważny etap budowy dachu.
W czym pomagają obróbki blacharskie?
Jeśli chodzi o obróbki, ich zamontowanie nie jest wymysłem, czy też czynnością opcjonalną, lecz jest koniecznym etapem budowy w zasadzie każdego dachu. Bez nich bowiem, możemy być pewni, że nasz dach mniej lub bardziej będzie przeciekał.
Niektórzy twierdzą, że mocowanie obróbek blacharskich konieczne jest tylko w przypadku pokryć dachowych z blachy. Okazuje się jednak, iż wcale tak nie jest, gdyż nawet wiele zupełnie innego rodzaju pokryć potrzebuje wsparcia w postaci obróbek blacharskich.
Gdzie je zamontować?
Oczywistym jest konieczność instalacji obróbek blacharskich, jednakże mało kto wie, gdzie tak na prawdę powinny się one znaleźć. Są pewne miejsca, w których oczywista jest konieczność umiejscowienia obróbek, gdyż gołym okiem widać, że dach nie jest w tym miejscu szczelnie pokryty. Jednakże, są również takie miejsca na dachu, które pozornie wydają się być szczelnie pokryte, a w rzeczywistości są tam szpary.
Warto zlecić montowanie obróbek blacharskich komuś, kto robił to już niejednokrotnie. Taki doświadczony fachowiec dostrzeże bowiem każde miejsce, które wymaga uszczelnienia. Podejmowanie się montowania obróbek blacharskich przez osobę bez doświadczenia prawdopodobnie będzie skutkowało tym, że nasz dach będzie nieszczelny.
Jak połączyć ze sobą obróbki?
Okazuje się, że często nie sposób dane miejsce zatkać tylko jedną obróbką. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zamontowanie dwóch lub więcej obróbek blacharskich i połączenie ich.
Jeśli chodzi o łączenie obróbek, można generalnie robić to używając dwóch rodzajów łączeń. Jedno z nich to łączenie stojące, a drugie to łączenie leżące. Jeśli chcemy mieć estetycznie wyglądające obróbki blacharskie, również w tym przypadku powinniśmy skorzystać z usług fachowca.
Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal